Psy-Boutiqe’in resident DJane’lerinden Ebru Al ile Psy-Boutiqe Festival 2018 öncesi sohbet etmiştik. Uzun süredir Londra’da yaşayan Ebru, Ozora’da da sahne almış bir artist. Ebru’nun gerçekten çok samimi ve içten bir insan olduğunu demeden geçemeyeceğim. Ayrıca Ebru Al,  Ankara Radyosu Türk halk müziği sanatçısı Seyit Al’ın da kızı.

Öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Ebru AL. Yaklaşık 24 sene önce Londra’ya taşındım. O zamanlar kuzenim müzik prodüktörüydü. Acid house müzik yapıyordu. Onunla birlikte elektronik müzikle tanıştım. O zamanlar acid face amblebi vardı ve ben de gençken farkına varmadan acid face’li tişörtler giyerdim. Meğerse o acid face, acid house, acid techno partilerini sembol ediyormuş. Yaklaşık 10 sene kadar hiç müzik çalmadan müzik prodüktörleri ve DJ’lerle takıldıktan sonra birden kafama tak dedi ve ben niye acaba müzik yapmıyorum diye kendi kendime DJ’liği öğrendim. O günden beri de daha çok Avrupa’nın şehirlerinde ve Londra’nın underground partilerinde DJ’lik yapıyorum.

Ne tarz müzik çalıyorsunuz?

Techno ile başlayıp, iki üç sene sonra psy-trance geçtim. Hâlâ şu an da techno çalıyorum. Ancak full-on, 145-148 bpm psy-trance çalıyorum.

“İlk iki track çok önemli”

Psy-trance müziğe geçiş neden yapmak istediniz?

Londra’nın en iyi festivallerinden Grade Festival’ine gidiyorduk. Psy-trance’ın orada keşfettim, psy-trance Psy-trance beni mutlu ediyor. Beni mutlu eden müzikleri çalıyorum hep. Ben mutlu olunca, çaldığım insanlar da mutlu oluyor diye düşünüyorum.

Ozora’da da sahne aldınız. Setine Prodigy ile başlamışsın. Çok tatlı olmuş.

Benim için bir setin ilk iki parçası çok önemli çünkü o ilk iki parça ile kalabalığı kazanıyorsunuz ya da kaybediyorsunuz. Ozora setimi hazırlamam altı ayımı aldı. O ilk parçaya da karar vermem aylar aldı. Güney Afrikalı bir DJ’in unrealese bir parçasıydı. Çok rica ettim ve en sonunda, o parçayı, bana göre düzenleyip gönderdi. O parçayı duyunca zaten hiç kimse gitmedi. Dans pistinde yaklaşık 25 bin kişi vardı. Ozora’nın en sıcak günüydü, yaklaşık 46 dereceydi. Bu sıcaklığa rağmen 25 bin kişi setin sonuna kadar kaldı.

Bu sene psy-boutiqe nasıl geçecek?


Psy-boutiqe’den dostluk, arkadaşlık, sevgi bekliyoruz tabii her zamanki gibi. Psy-boutiqe diğer festivallerden çok farklı. Bu arkadaşlık festivali aslında. Herkes birbirini tanıyor. Zaten o yüzden Bahar Canca 300 kişi ile sınırlı bırakıyor. Diğer festivallerden bir başka özelliği de DJ’ler festivallere sadece çalmak için gidiyorlar ama buraya eğlenmek için de geliyorlar. Yani DJ’leri de eğlendiriyoruz, sadece katılanları değil.