Nakş-ı Cihan Meydanı’nın ya da diğer ismi ile İmam Meydanı‘nın batısında konumlanan Ali Kapu Sarayı, bol merdivenli, güzel işlemeli tarihi bir lokasyon. Ali Qapu; Farsçada Ali, imparator ya da ulu demek. Azericede kapu ise kapı demek.

Ali Qapu, İsfahan’ın en büyük saraylarından birisi. -Araya not girmek istiyorum çünkü emin olamıyorum. Türkçe metinlerde Ali Kapı mı, Ali Gapu mu ya da Ali Kapu mu şeklinde geçirmek gerekiyor? Kesin bir bilgiye ulaşamadığım için ben Kapu olarak kullanmayı tercih ettim. Referansınız varsa düzeltmem için not düşebilirsiniz bana.-

Asıl konumuza dönersek… Safevi hükûmdarı 1. Şah Abbas tarafından inşa ettirilen bu yapı, dönemin hükûmet sarayı olarak kullanılmış. Çok katlı bu yerin dar, sarmal merdivenlerinden çıkarken nefes nefese kalmamak imkânsız. Bu süreçte, örtünmeye alışkın olmayan beden, havanın sıcaklığı ile mücadele içine giriyor.

6 katlı bu sarayın 6’ıncı katı muazzam bir akustiğe sahip, bir müzik odasına ait. Tavanı adeta eşsiz. Bu harika saray, 17’inci yüzyılda Şah Abbas tarafından, soylu ziyaretçileri eğlendirmek için inşa ettirilmiş. Ayrıca Şah Abbas, nevruzu da ilk defa burada kutlamış.

Sarayda bol bol Rıza Abbasi ve öğrencilerinin süslemelerini görebilirsiniz. Oldukça süslü bir mimariye sahip. Pencereleri çok güzel! Katlarda yoruldukça kısa molalarla işlemelerin tadını soluklanarak çıkarabilirsiniz.

Ali Kapu’nın bazı bölümleri ne yazık ki ziyaret edilemiyor çünkü her tarih içinde çokça harap edilmiş ve sadece üç katın penceresi kurtarılabilmiş.

Buraya da giriş ücretliydi. Nakş-ı Cihan Meydanı’nda sadece üç yeri gezdim. Her yere para ile giriş yapmak masraflı olabiliyor haliyle birkaç yeri seçerek bir rota çizdim kendime. Böyle tarihi yerlerin de kapısına kadar gelip, girememek üzücü olabilirdi ama burada, meydana kadar gelip havasını solumanız bile sizi mutlu edecektir.

Daha fazla oku: İran Tüm Gezi Notları