San Fransisco Belediye Başkanı Gavin Newsom, AB44’ü imzalayarak Kaliforniya’da kürk giyim satışını ve üretimini yasakladı. Yasa 2023 yılında geçerli olacak ve bu süreç içerisinde perakendecilere stoklarını bitirme çalışacak.

Kaliforniya, kürk giyim satışını yasaklayan ilk eyalet olarak diğer bölgelere örnek de olmak istiyor. Newsom, “Kaliforniya hayvan refahı konusunda lider ve bugünün liderliği kürk satışını yasaklamayı içeriyor” şeklinde açıklama yaptı.

Bununla birlikte perakendeciler yeni yasa uyarınca ikinci el kürk giysiler veya dekorlar satabilirler. Yasak genellikle plastikten yapılan sahte kürk için de geçerli olmayacak. Ayrıca deri, dondurulmuş hayvanlar, geyik, koyun, keçi ve inek derileri için de yasa geçerli değil.

Daha fazla oku: Deriye yenilikçi, vegan 10 alternatif

Taraftarlar, kirli koşullarda hayvanları yetiştiren insanlık dışı bir kürk ticaretini bitirmek için bu tasarının gerekli olduğunu söylüyorlar.

Endüstri lobicilik grubunun sözcüsü Keith Kaplan, “Bu mesele kürk endüstrisindeki hayvan refahından çok daha büyük. Bu, her türlü hayvan kullanımının sonu hakkında. Bugün kürk, yarın deri, yün battaniyeler ve ipek örtüler… Bundan sonra et” dedi.

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Bu yasayı ihlal edenler, 500 dolar değerinde veya bin dolara kadar para cezası alabilirler. Satılan her kürk ürünü ayrı bir ihlal olarak ele alınabilir. Büyük moda evleri Versace, Gucci ve Giorgio Armani de yasağa uyacaklarını açıkladı.

The Humane Society of the United States (1) Başkanı ve CEO’su Kitty Block da, “AB44 imzası, bugünün tüketicilerinin vahşi hayvanları moda uğruna aşırı acı ve korkudan çekmesini istemediklerini vurgulamaktadır” diyor.

Umuyorum Kaliforniya’nın bu yeni kuralı örnek olur ve Kaliforniya kürk ile adım attığı bu değişimi en kısa zamanda diğer sömürü alanlarında da devam ettirir. Eğer gerçekten hayvan refahından bahsediyorsa, öteki türlü sadece kürkü yasaklamasının pek anlamı zaten olmaz.

(1) Dünya genelinde hayvan haklarını savunan Washington merkezli kâr amacı gütmeyen büyük bir kuruluş.