Geçtiğimiz hafta, “Köpekle fotoğraf çektirmek isterken dehşet yaşadı” başlıklı bir haberi birçok platformdan okuduk. 17 yaşındaki Arjantinli genç kadının başına gelenler çok korkunç ve çok üzgünüm. Arkadaşının Alman kurdu cinsi köpeği ile fotoğraf çekilmek istiyor ve köpek tepki vererek bir anda kızın yüzünü ısırıyor. Kızın suratına 40 tane dikiş atılmış. Yine de şükür ki gözünü kaybetmemiş.

Birçok insan tahminimce köpeğin ne kadar salgırgan olduğu ile ilgili yorumlar yaptı. Bu olaya başka bir açıdan bakmanızı istiyorum. Sonuç kötü ama burada hatalı olan gerçekten kim?

Hayvanların da özel alanları vardır. Bunu hatırlamamız gerekiyor. Onlar istediğimizde mıncıklayabileceğimiz oyuncak ayılar değiller. Birer bireyler. Her istenildiğinde insanlar tarafından sevilmek veya özçekimlerine alet edilmek istemeyebilirler. Hayvanların da özel alanlarına saygılı olmalıyız.

Demiyorum ki asla bir hayvanı sevmeyin ya da onunla fotoğraf çekinmeyin. Hayvanlarla aynı dili konuşamasak da vücut diliyle ve hissiyatlarımızla bir nebze olsun anlaşmaya çalışıyoruz.

İnsan dışı hayvanların da özel alanları vardır
Hey, hayvanların da özel alanları var, unutma! Fotoğraf: Marko Blažević/Unsplash

Tanımadığım bir sokak köpeği ya da arkadaşlarımın köpekleri veya kedileri ile önce konuşuyorum. Selamlaşıyorum… Sinyal vermesini bekliyorum. Sonra arkadaşımdan da izin alıyorum.

Bebek sahibi arkadaşlarınızı düşünün. Büyük ihtimalle anneler her önüne gelenin bebeklerini sevmesinden pek hoşlanmıyorlardır. Önce anneden izin almanız gerekir.

Ya da şöyle düşünün… Bir anda yanınıza tanımadığınız bir kişinin gelip, sizin kafanızı okşayıp, yanaklarınızı sıkması hoşunuza gitmeyebilir. Ben olsam “Ne oluyoruz arkadaşım, hayırdır?” diye bir tepki verip ittiririm. Bir başkası suratınıza yumruk bile indirebilir. Siz, belki bunu umursamayabilirsiniz ama umursayan insanlar var. Ancak kimin umursayıp, umursamadığını onu tanıyarak anlayabiliriz. Yani ilk defa tanıştığımız birine böyle bir şey yapmak hödüklük olacaktır.

Hayvanlar için de böyle.

Yani tanımadığınız bir hayvana yaklaşırken siz siz olun önce onunla tanışın.

Daha fazla oku: Evcil hayvanlar artık otobüste seyahat edebilecek

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!