Her gün umutsuzlukla güne başladığımız şu günlerde içimizi ısıtan haberler ne iyi ki varlar! Bakırköy-Zeytinburnu hattında minibüs şoförlüğü yağan Mehmet Şirin Çiçek, aracının her tarafına astığı sosyal mesajlar ile önemli konulara dikkat çekmek istiyor. Çocuk istismarından kadın haklarına, hayvan haklarından ekoloji sorunlarına kadar çeşitli birçok poster, çıkartma ve yazı minibüsünün her yerinde asılı duruyor.

Aynı zamanda ikiz çocuk babası da olan Çiçek, minibüsünde 1 liraya sattığı sular ile her gün ortalama yüz sokak hayvanına mama alıyor.

Bu hat üzerinde Çiçek’in minibüsüne bindiğinizde “Bu araç ve şöförü, kadın, çocuk ve hayvan hakları savucusudur”, “Çocuk istismarı insanlık suçudur”, “Lösemi değil iyilik bulaşır” gibi afişler sizi karşılıyor. 10 yıldır şoförlük yapan Çiçen, üç yıldır da sosyal mesajlar içeren bu afişleri astığını belirtiyor.

15 Haziran 2918’de Ağrı’nın Bezirhane Köyü’nde kaybolan ve bir süre sonra ölüm haberi alınana Leyla Aydemir’in başına gelenlere çok etkilenerek aracını sosyal mesajlar ile donatıyor.

Astığı afişlerle toplumda farkındalık yaratmaya çalışan minibüs şoförü
Mehmet Şirin Çiçek ve minibüsü

Hürriyet‘e verdiği bir röportajda şöyle açıklama yapıyor, “Ülkede yaşanan her türlü ayrımcılık ve şiddet olayı beni ilgilendiriyor. İlk olarak çocuk istismarına karşı afişler asmaya başladım, daha sonra ekmek teknemde dünyada var olan tüm sorunlarla ilgili afişlere yer verdim. Zaten kendimi uzun yıllardır kadın hakları, hayvan hakları ve çocuk hakları savunucusu olarak görüyorum. Bir şekilde faydalı bir iş yapmak istedim. Bu girişim diğer arkadaşlarıma da örnek oldu. Bakırköy-Zeytinburnu hattında 120 araç var ve en az 25-30 minibüste benimki kadar olmasa da farkındalık yaratacak afişler bulunuyor.

Ben her zaman ‘bağlı olduğum tek örgüt insanlık’ diyorum. Yolculardan çok olumlu tepkiler geliyor. Özellikle kadınlar çok mutlu oluyor. Gelip sarılanlar, teşekkür edenler oluyor. Su alarak sokak hayvanlarına destek olan çok sayıda insan var. Ben afişlerin farkındalık yarattığını da düşünüyorum. İçinde kötü niyet olan bir insan bu afişlerin olduğu bir ortamda bunu ortaya çıkaramaz. Bu minibüste kesinlikle taciz yaşanmaz.

Dünyadaki her soruna vicdanla ve insanlıkla yaklaşılması gerektiğini savunuyorum. Bu sosyal sorumluluk çalışmamın her yere yayılmasını istiyorum. Örneğin metrobüslerde reklam yerine kadın hakları ile ilgili bir köşe olsa ya da minibüslerde saçma sapan yazılar yerine toplumun sorunlarına işaret eden mesajlar olsa fena mı olur? Su satışından elde ettiğimiz gelirleri arttırmak, bu çalışmayı Türkiye’nin her yanına yaymak istiyorum. Daha fazla gelir elde edebildiğimiz noktada engelli çocuklarımıza akülü araç bağışlama planım var.”

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!