Piyanist Ali Başarır, “Shelter in the Forest” isimli maxi single çalışmasını, OnAir Sahne etiketiyle yayımladı. Maxi single, “Tree House, Pathway 45, Aged Pines” olmak üzere üç eserden oluşuyor.

Ali Başarır çalışması için, “Hayat, hepimiz için karanlık ve sürprizlerle dolu bir orman gibi… Bilinmezlikler içinde yürüdüğümüzde herkesin bir sığınağa ihtiyacı vardır. Ormandaki Sığınak olarak kurguladığım ‘Shelter in the Forest’, hayatın içinde kendimize ait olan özel alanı ifade ediyor” yorumunda bulunuyor.

Shelter in the Forest maxi single nasıl ortaya çıktı?

Shelter in the Forest 2021 yılında, pandemi günlerinde ortaya çıktı. Piyanoda bazı denemeler yaparken, ortaya çıkan kısa ambient ve neo classical ezgileri birleştirmek suretiyle besteler zamanla oluşmaya başladı. 2017 yılında çıkardığım The Man Walking in the Dark Forest albümümü biraz irdelerken, aslında benzer hikayeyi bu kez ayakları yere daha sağlam basan, kazandığı deneyimleriyle biraz daha güçlü olan bir karakteri dark forest veya forest diye nitelendirdiğim orman yani “hayat yolu” üzerinde bir sığınağa yani bir eve oturttum, ki bu ev albümün ilk ve ayrıca lokomotif parçası olan Tree House idi. Sonrasında bu hikaye üzerinde ilerleyerek Pathway 45 ve Aged Pines parçalarının ortaya çıkmasıylaalbüm oluşmaya başladı. 2022 yılı başı itibariyle, kayıt ve mastering süreçlerini tamamladıktan sonra 29 Nisan 2022 tarihinde On Air Music etiketiyle maxi single olarak dijital mecralarda yerini aldı.

Parçalarda anlatılan hikâyeler nelerdir?

Tree House: Hayatın içinde bir sığınak. Orası güzel evimiz. İçinde anıları, deneyimleri, geride bıraktıklarımızı, gülümsemeyi ve göz yaşlarını sakladığımız gizli alanımız. Bizi dışarının zorluklarına ve kötülüklerine karşı koruyan canlı bir yuva.

Pathway 45: Ömrümün 45. yılını yaşadığım bu hayat yolunda halen bilinmezliklerle dolu, kendi sisli patikamda bu kez daha güçlü ve deneyimli bir şekilde yürümeye devam etmekteyim.

Aged Pines: Deneyimleriyle yaş almış, yılların yükü sırtında olan ve hikâyeleriyle hayata dair dersler verenlerin anlattıkları hikâyeler.

Piyano ritimlerinin ambient tarza karıştığı maxi single: “Shelter in the Forest”

Bu albümü yaparken etkilendiğin şeyler nelerdir?

Bestelerimde genel olarak ilham aldığım bazı geleneksel elementlerin haricinde, kalabalıkların içerisinde aslında ne kadar yalnız olduğumuzun ve yanımızda gözüken kişilerin bu yolda sadece birer figürandan ibaret olduğunu ve attığımız her adımda hayat yolunda yalnız olduğumuzdan yola çıkıyorum ki bu albümde de çoğunlukla yine bu yolu kullandım.

Pandemi dönemi hayatında ne gibi değişiklikliklere sebep oldu?

Açıkçası pandemi benim için belirsizliklerle doluydu. Hiç bilmediğimiz ama alışmak zorunda olduğumuz izole bir dönemdi. İş ve sosyal hayatın tamamen dijitalleştiği, müzik anlamında konserlerin olmadığı, müzisyenlerin çok ciddi sıkıntılar çektiği ve bu konuda önümüzü pek göremediğimiz farklı bir boyut idi. Her ne kadar bir defa instagram üzerinden live concert yapmış olsamda bana kalırsa sanal dünya hiç bir zaman birebir dinleyici ile birlikte olmak gerçeği kadar keyif vermiyor. Neyse ki öyle veya böyle her anımda müzik vardı ve müzik üretimi yapmak bana biraz olsun merhem görevi gördü diyebilirim. Umarım ki herkes adına tekrar böyle bizi sınırlayan bir deneyim yaşamayız.

Albüm sonrası yakında konserin olacak mı?

İlk olarak YouTube için Tiny Home Concert adında bir konser kaydı yayınlamayı düşünüyorum. Yakın zamanda evimde çekimlerini yapacağım. İsmi gibi kısa bir konser kaydı olacak. Uzun bir aradan sonra “merhaba” demek gibi. Sonrasında konser olacaktır elbette ama şu an için netleşmiş bir tarih henüz yok.

Albüm ve konserlerin dışında müzik adına gelecekteki hedeflerin nelerdir?

Açıkçası yapmış olduğum müziklede alakalı olarak soundtrack ile yakından ilgileniyorum, ileri zamanlarda albüm veya tekli parçaların haricinde yapımlar için soundtrack üretmek en önemli hedeflerimden birisi diyebilirim. Hatta soundtrack demişken bu konuyla ilgili On Air Sahne’nin yapmış olduğu ülkemiz içinde bir ilk niteliği taşıyan muhteşem bir Novel Soundtrack Projesi için yazar Gülşah Elikbank’ın Aşıklar Gece Ölür isimli kitabına pek çok sanatçı ile birlikte benim de kitap için bestelediğim Lovers Die at Night isimli solo bestem de yer alacak. Proje ve yayımlanma zamanı ile ilgili detayları sosyal medya kanallarım üzerinden ileride paylaşıyor olacağım.

Seni nerelerden dinleyebilir ve nasıl takip edebiliriz?

Spotify I Apple Music I Fizy I Deezer I Muud I YouTube Music

“Shelter in the Forest”, Ali Başarır

Daha fazla oku: Ali Başarır röportajı; “Türkiye’de Neo klasik müziği daha fazla kitle ile buluşturmak önemli”

Ali Başarır Sosyal Medya: Instagram