Ulaştırma Bakanlığı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek yeni yönetmeliği 10 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni karara göre; aşı karnesi bulunan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, özel kafeslerde kilitli bulunmak koşuluyla hayvan sahibinin kucağında ya da oturduğu koltuğun önünde taşınabilecek. Bununla birlikte otobüs firmaları evcil hayvanların araç içinde taşınabileceği özel seferler de düzenleyebilecek.

“Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir.”

Bu karardan önce yolcular seyahatleri sırasında insan dışı çocuklarını ne yazık ki araç içinde taşıyamıyorlardı. Hayvanlar yalnızca bagaj bölümlerinde yolculuk edebiliyorlardı. Bu yeni karar gerçekten çok sevindirici olmakla birlikte, bu kararı hoş karşılamayanlar da var.

Her hayvan ailesinin özel aracı olmadığı için seyahat etmek gerçekten çok acılı bir duruma dönüşüyordu. Düşünün bir canlıyı soğuk ve karanlık bir bagaja kapatıyorsunuz ve yol en az beş saat sürüyor. Bu gerçekten çok korkunç.

Evcil hayvanlar artık otobüste seyahat edebilecek

Farz edelim kedi köpeğe alerjiniz var. Bu karar sizi pek mutlu etmedi. Bunu anlayabilirim ama parfüme, toza alerjimiz olunca bunları yasaklamıyoruz. Ki kaldı ki mevzu bahis bir parfüm değil korkan, ağlayan bir canlı. Yaşamlarımızı ortaklaştırabiliriz ve hepimiz için uygun yolu bulmaya çabalayabiliriz. Otobüs biletinizi almadan önce ilgilendiğiniz seferde, herhangi bir evcil hayvanın da yolculuk edip etmeyeceğini öğrenebilirsiniz. Koltuk numaranızı ona göre seçebilirsiniz. Önceden önemlerinizi alabilirsiniz.

Hayvanın yaramazlık yapmasından korkabilirsiniz. Korku en doğal duygulardan biri. Bizler gereksiz şeylere korkarak büyütüldük. Durup dururken kedi, köpekten korkmanıza gerek yok aslında ama yine de korkuyorsunuzdur. Karara göre hayvanlar kafes içinde seyahat edecek. Ayrıca bir kedi köpek gördüğünüzde ondan “Beni sevebilirsin” gibi bir işaret almadan harara gürere sevip boğmaya kalkışırsak, bize tepki gösterebilir. Seni de,senin rızan olmadan mıncırıp sevsek, “Ne yapıyorsan lan” diye tepki verirsin.

Hayvandan tiksinti duyuyorsan bu konuda yapabilecek bir şey yok. Her gün otobüslerde, kamusal birçok alanda tiksinti ile baktığım tonlarca insan var. Çıkıp da “Bu insanları bu binaya, bu araca almayın” demiyorum.

Hayvanlar çok pisler mi? Kediler ve köpekler birçok insandan çok daha temiz olabiliyorlar ya da zararsız. Hayvanların aileleri, çocuklarına kendilerinden çok daha özenli bakıyorlar.

Çok ses yapabilirler. Evet, hayvanlar ses çıkartabilirler. Bunun garantisi yok. Aynı bebeklerin ağlaması gibi. Hepimiz bebek ağlamasına uyuz olabiliyoruz ama gidip anne-babasına “Lütfen bebeğinizi bagaja koyup, öyle yolculuk edin, çok ses yapıyor” demiyoruz. Bir bebek ile hayvanı, nasıl aynı kefeye koyabilirsin diyebilirsiniz ama emin olun sekiz sene bebek gibi baktığınız kediniz, kendi çocuğunuzdan farklı olmuyor. Onlar da bir canlı, onlara da saygı duymak zorundayız. Nasıl insanlara empati kurulmasını istiyorsak, onlar için biz de empati kurabiliriz.

Tedbirlerinizi alıp, önceden sorup, sizin için uygun olan seferi seçmeniz gerekiyor ve insan dışındaki hayvanların da, bu hayatın bir parçası olduğunu unutmamak lazım. Yasak koymak, kestirip atmak işin kolayı olabilir ama canlıya değer vermek, onun da yaşamını kolayştırmak için ortak bir yaşam alanı oluşturabilmek önemli olan.

Tepki gösterip, sinirlenmektense kafa kafaya verip, ortak çözümler bulmalıyız sadece.

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!