One Green Planet‘teki bu yazıyı görünce “Ah! Tamam, Fındık gibi kedilerle başa çıkma yollarını bu sever beşeriyet olarak bulduk” diye düşündüm. Şaka bir yana herkesin yavrusu elbette kendisine en güzeli ama Fındık Isırgan (Hanfendinin iki ismi var) hem bu kadar sevimli olup hem de bu kadar uyuz olmayı nasıl başarmış bilmiyorum. Altı seneyi geçti birlikte olalı. Tam bir serseri. Tam çılgın bir kedi.

Kediler gerçekten ilginç bir tür. Zekiler. Huysuzlar. Yeri geliyor burunlarından kıl aldırmıyorlar. Yeri geliyor dibinizden ayrılmıyorlar. Yine de onlara aşığız. Deli gibi koşturabilirler, halının arkasını mahvedebilirler, eve günlerce gelmeyebilirler, evin içinde saatlerce onu aradığınızda çok basit bir yerden çıkabilir. Sabahın 5’inde fındık tanesi ile deli gibi oynayıp uykunuzun içine edebilir. İçeri al diye miyavladıktan hemen sonra dışarı çıkar diye miyavlayabilir. Bilgisayarınızın tam üstüne oturabilir. Çayınızı dökebilir.

Orijinal yazının yazarı Michelle Neff her şeyin başında onların gerçekten de deli olmadığını sadece hiperaktif olduklarını ve enerjisi yüksek küçük çocuklar gibi düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Bizlere de birkaç yöntem öneriyor. Bu yöntemleri kendime göre düzenleyip, sizinle tekrar paylaşıyorum. Çılgın kedilerle sizin baş etme yollarınız neler? Yorum olarak eklemeyi unutmayın!

Etkileşimli oyuncaklar kullanın

Oyuncaklar çılgın kedinizin zihnini oyalayacaktır. Dikkat çekici oyuncaklar onun evde oyalanmasını sağlar. Fındık, adı gibi fındık tanesinin peşinden koşturmayı ve ip ile oynamayı seviyor. Bir şeylerin altına girmeyi ve bir şeylerin üstüne oturmaya bayılıyor. Mesela; kutular Fındık için ideal. Tahmin ediyorum ki birçok kedi de böyle şeyleri seviyor. Oyalanabileceği ufak düzenekler de hazırlayabilirsiniz.

Kedinizin dışarı çıkmasına izin verin

Eğer işlek bir caddede değil de güvenli bir yerde yaşıyorsanız kedinizin dışarı çıkmasına ve enerjisini atmasına izin verin. Biliyorum endişeleniyorsunuz ama sonsuza dek sadece dört duvar arasına kapatmak doğru bir seçim değil. Kendinizi yerine koyun. Anne babanız da siz biraz büyüyüp, gezmelere başladığınızda hep endişelenmedi mi? Başınıza iş gelecek diye sizi eve kapatmayı denemedi.

Çocuğunuzla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin

Onunla oyunlar oynayın. Hisseden varlıklar, sizinle vakit geçirmekten keyif alabilir. Bu aranızdaki bağı güçlendirecektir. Ayrıca yemek vermeden 20 dakika önce onunla oyun oynamanız, onun doğal isteklerini yemekten önce tatmin etmesine yardımcı olacaktır.

Kedinizin kedi olmasına izin verin

Kedi yani. Onun kedi olmasına izin verin. İnsanlaştırmayın. Evet, yeri gelecek dökecek ve pisletecek. Atlayacak, zıplayacak, garip hareketleri ile sizi güldürecek. Onların yüzüne vurarak veya suratlarına su püskürterek kedinizi asla cezalandırmayın. Bunu yaptığınızda kendisinin yanlış yaptığını anlamıyor, oyun sanıyor. Davranışlarını yönlendirmek için daha doğru yol bulun.

Fotoğraflar: Yeşim Özbirinci