Artık bir ürünü aradığınızda vegan alternatifini bulmanız çok kolay. Vegan ürünler gün geçtikçe çeşitleniyor ve artıyor. Yaşamın her alanında sömürüsüz tercihleri birçok yerde bulabiliyorsunuz. Fiziken bulamadığınız noktalarda online dünya devreye giriyor. Jelena’nın da hikâyesi biraz böyle başlamış. Vegan-A-Porter isimli projesini başlatmadan altı ay önce vegan yaşam ile tanışmış. Markette plastik torba gibi görünmeyen vegan el çantaları bulamayınca sosyal medyada derinlemesine araştırmaya başlamış ve online dünyada hem şık hem de doğa dostu bir dolu markayı keşfetmiş.

Bunun ardından Jelena’nın kafasında ışık yanmış: Vegan-A-Porter isimli bir oluşumu başlatmak. Mayıs 2019’ta hayata geçirdiği bu platform ile kalite ve estetikten ödün vermeden, dünyanın dört bir yanından seçilen markaları tek bir çatı altında sunuyor. Dünyaya, güzel tasarlanmış vegan ve doğa dostu ürünlerin gelişmekte olduğunu Vegan-A-Porter ile göstermek istiyor. Bununla birlikte Jelen bu platforma, “aşırı tüketim alışkanlıklarını reddeden bilinçli tüketiciler için oluşturulmuş bir çevrimiçi destinasyonudur” diyor.

En büyük hedefleri vegan modayı herkes için erişilebilir ve istekli kılmak. Vegan ve doğa dostu ürünler için satın aldıklarınızla ilgili yaptığınız seçimlerle dünya üzerinde olumlu bir etki yaratacakları bir platform olacaklarını söylüyorlar. Oluşum; fark yaratmak, kapsamak, dürüst olmak, büyümek ve harekete geçmek gibi beş temel değer doğrultusunda çalışıyor.

Vegan-A-Porter: Kaliteli ve benzersiz ürünler, aynı zamanda sömürüsüz ve doğa dostu

Güzel, kaliteli ve benzersiz ürünler yaratma tutkusunu moda ile birleştiren küçük işletmelerin sayısını ve başarısını arttırmayı amaçlıyorlar. Bilinçli tüketicilerin estetik ve kaliteden ödün vermeden daha az zararlı malzemeler seçerek fark yaratabilecekleri bir alan sağlamak istiyorlar.

Ayrıca Vega moda ürünleri ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap niteliğinde hazırladıkları blog içeriklerine de ulaşabilirsiniz. Teknolojideki yenilikler vegan malzemelerden yapılan çeşitli ürünleri doğurdu. Geçen süreçte artık vegan ürünlerden yapılmış birçok ayakkabı ve çanta gibi eşyalar da oldukça rahat ve dayanıklı. Kenevir, elma, mantar gibi birçok ürün sömürüsüz ürünler üretilmesi için çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Farkındalığın artması ile birlikte üreticiler de hem kendi hayat bakışlarını hem de üretimlerini şekillendiriyorlar. Vegan olup artık göze hitap eden birçok ürün de bulmak mümkün. Bu gibi konuları bloglarında genişçe işliyorlar.

Dükkân kısmında ise şimdilik “aksesuar”, “çanta” ve “ayakkabı” bölümlerini görüyoruz. Yeni bir oluşum olduğu için şu an ilerleme aşamaları hâlâ devam ediyor. İlerleyen zamanlarda büyük ihtimalle çok daha dallanacaklardır. Aslında platform birçok farklı markayı havuzunda topluyor, Vegan-A-Port üzerinden bir ürüne tıkladığınızda sizi markanın alışveriş sitesine yönlendiriyor.

Fiyatlara gelelim… Euro bizim için şu sıra inişli çıkışlı olsa da onların gözünden baktığımızda fiyatlar aslında makul duruyor. Ayrıca ülkemizdeki vegan markalar da bu platforma katılarak dünyaya satış yapabilirler. Belki ürün almak bizler için daha zor olabilir ama en azından bu şekilde değerlendirmek isteyen birileri olabilir.

Veenofs’un gold serisi

İlk ve ikinci fotoğraftaki ürün; ananas yaprağından (pinatex) yapılmış. Detaylar ve tutma yerleri ise geri dönüştürülmüş elma kabuğundan. Astarı ise geri dönüştürülmüş polyester ve organik pamuktan yapılmış. Bu ürünler ayrıca PETA onaylı sertifikaya sahip. Üçüncü fotoğraftaki ürün de yine ananas yaprağından yapılmış. Ayrıca püskül ve detayları, eko sorumluluk bilinci ile sentetik malzemeden yapılmış.

Nae vegan ayakakabı

Parmak kısmı açık olan Theia ayakkabısı, karbondioksit emisyonu olmayan bir sistemde üretilen doğa-dostu OEKO-TEX sertifikalı mikrofiber ile kaplanmış. Bununla birlikte yine ananas yaprakları kullanılmış. Nae’nin bu borda şık ayakkabısı da OEKO-TEX sertifaklı mikrofiberden yapılmış. İnternet sitelerindeki açıklamaya göre suya dayanıklı ve ekolojik.