Uzaklara doğru gittiğimizde bizi Meksikalı iki girişimci selamlıyor. Adrián López Velarde ve Marte Cázarez’ın kaktüs yapraklarından vegan deri üreten ilk kişi olduğu söyleniyor. Bu deriyi, bizde kaynanadili diye anılan bilimsel adı Opintia olan bir kaktüs cinsinden üretiyorlar. Tasarımda toksik kimyasallar, ftalat ve PVC kullanmıyorlar.

Bu vegan deri kısmen biyolojik olarak parçalanabiliyor. Esnekler ve hava geçirgenliği özelliğine sahipler. En az 10 yıl dayanıklılar. Materyale dokunulduğunda hayvan bazlı deri gibi olduğunu söylüyorlar. Mobilyalarda, arabalarda, deri aksesuarlarında ve kıyafetlerde kullanılabiliyor.

Ekolojik etkiler, López Velarde ve Cázarez’ı zulümsüz deri yapmaya iten motivasyon kaynağı olmuş. Bu konuyla ilgili düşüncelerini López Velarde, FashionUnited‘a“Doğanın kirlenmesinin ciddi bir sorun olduğunu gördük” şeklinde ifade etti.

Daha fazla oku: Deriye yenilikçi, vegan 10 alternatif

Yiyecek veya deri üretimi olsun hayvancılık büyük miktarda emisyon üretiyor. Hayvancılılık insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yüzde 14,5’ini oluşturuyor.

Bu iki girişimci de sürdürülebilirliği nedeniyle kaktüs bitkisini seçmiş. López Velarde, “Kaktüsü ham madde olarak kullanma fikri gelişti çünkü bu bitkinin büyümesi için suya ihtiyacı yok. Aynı zamanda Meksika’da bol miktarda var. Bununla birlikte sembolik olarak, hepimizi, Meksikalıları temsil ediyor ve herkes bunu biliyor” dedi.

Bitki bazlı derileri işlerine dahil eden şirketler su tüketimini yüzde 20 azaltabilir. Vegan deri ayrıca plastik atıkların yüzde 32 ile 42 oranında azaltılmasına yardımcı olur. Meksikalı araştırmacı Sandra Pascoe Ortiz de kaktüs suyundan biyoçözünür plastik yapmanın yolunu bulmuştu. Kaktüs tahminimizden de kutsal bir bitki olabilir mi? Ne dersiniz?

Deriye vegan alternatifler

Ülkemizde çok fazla çeşitlilik olmasa da dünyadaki diğer ülkeler farklı alternatifleri denemeye devam ediyor. Farkındalık ya da kapitalizm, ne olursa olsun şirketler ürünlerinin vegan alternatiflerini üretmeyi arttırıyor. Mesela, ayakkabı markası No Saints yemek artıklarını vegan deri spor ayakkabılarına dönüştürüyor. Şirket ananas yaprağı liflerinden yapılan bitki bazlı bir deriyi (Piñatex diyorlar) ve elma kabuklarını kullanıyor.

Kaktüs yapraklarından vegan deri fikri kulağa hoş geliyor gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!

Kaynak: Live Kindly