Medenileşme ve kentleşme ile birlikte yeşil alanları sorumsuzca yok ediyoruz. İnsan kendini doğadan üstün tuttuğu için kendisi dışındaki canlıları umursamıyor. Oysa ekolojik çözümler ile zararı en aza indirgeyebiliriz. Ekolojik köprüler de bunlardan biri…

Ekolojik köprü ya da ekosistem köprüsü, insan yapımı köprülerin hayvanların güvenle geçebileceği şekilde inşa edilmesidir. Yollar, demir yolları, elektrik hatları, boru hatları, yaban hayatını bölerek habitatların parçalanmasına neden oluyor. Orada yaşayan türler risk altına giriyor ve aynı zamanda trafik kazalarına da yol açılıyor. Ekolojik köprüler, hem yaban hayvanlarının hem de trafikteki insanların can ve mal güvenliklerini sağlamayı hedefliyor.

Ekolojik köprüler, vahşi yaşam geçitlerinin (Wildlife crossing) bir parçasıdır. Vahşi yaşam geçitleri; alt geçitler, üst geçitler, viyadük, tünel, amfibiler için tüneller, balık yolu, balık merdiveni, balık tüneli, kanallar (su samuru, porsuk ve küçük memeliler için), yeşil çatılar (kuşlar ve kelebekler için) gibi geçiş yollarını içeriyor. Özünde hepsinin amacı aynı; canlıların sorunsuzca hayatlarına devamını sağlamak ve habitatlarını korumak.

İlk vahşi yaşam geçitleri, 1950’lerde Fransa’da inşa edildi. Hollanda, İsviçre, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri, birkaç yıldır, yaban hayatı ve yolları arasındaki çatışmayı azaltmak için çeşitli geçiş yapılarını kullanıyor. En uzun ekosuyolu viyadüğü, 800 m uzunluğunda, Hollanda, Crailo yakınında.

Trafikteki canlılar için ekolojik köprüler yapmalıyız
Gülek Boğazı ile Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan otoyol üzerinde, tesis edilen köprü yenilenerek “Orman Ekosistem Köprüsü” olarak düzenlendi. Fotoğraf: OGM

Ekolojik etkileri

  • Yeşil Köprüler, yolların parçalanma etkilerini azalmak, yollar boyunca habitatları bağlamak, bölgesel ve bölgesel üstü göç yollarını korumak için uygun bir yöntem.
  • Eğer bir biyotip ağ stratejisine entegre ise, geçiş yardımları önemli koridor bölümlerine dönüşür.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 12 Nisan 2014 tarihinde ekolojik köprüler ile ilgili bir açıklamayı sayfasında yayınladı. Metinde, Karayolları ve Dışında Yaban Hayvanlı Ölümler Projesi (KARAYAP) kapsamında kara yollarına yaban hayvanları için ekolojik köprü kurduğunu ifade ediyor. Metnin tamamını okumak için tıklayınız. Türkiye’nin birkaç şehrinde ekolojik köprü örnekleri varsa da daha da arttırılması gerekiyor.

Ekolojik köprüler gibi vahşi yaşam geçitleri, habitatları korumak için sizce de güzel bir yöntem değil mi?

Kaynak: Alpine-Ecological, Wikipedia, Humans and Nature
Gaia Dergi, 4 Aralık 2014