Yaban hayatının misafirlerini alanınızdan uzak tutmak için harika bir fikir var. Yaşayan çitler inşa ederek onları hem uzak tutabilir hem de doğaya fayda sağlayabilirsiniz.

Genelde çitler ahşap veya plastikten yapılmış sert bariyerlerdir. İlk bakışta çok önemli bir engel değilmiş gibi gözükebilir ama çitler veya duvarlar ile istemeden yaban hayatını bölebiliriz, akışı engelleyebiliriz.

Peki, ne yapabiliriz? Çeşitli bitkileri içeren çitler yapabiliriz. Bu şekilde yaban hayatındaki misafirler yiyebilecekleri meyve bulabilirler. Köşe ve çatlaklarında korunabilirler.

Yaşayan çitler sadece hayvanlara bir yaşam alanı sağlamaz aynı zamanda bir çit ne işe yarıyorsa aynı görevleri de yapar.

Çit için öneriler:

Küçük çiçekli ağaçlar

Kızılcık ve kayaarmudu gibi kısa, alt bitki örtülerini dikebilirsiniz. En az 35 kuş türü meyvelerini seve seve yiyecektir. Lolipop şeklindeki ağaçları geçin, bunu yerine iç içe bir duvar oluşturabilecek daha doğal formları tercih edin.

Çalılar

Çeşitli yaban hayatı ikramları sağlayan, yerel çalı türlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin; kartopu, yaban mersini, mürver ağacı ilkbahar arılarından yaz ötücü kuşlarına, sonbaharda göç eden kral kelebeğine kadar birçok hayvana yiyecek sağlar.

Ağaç fundası ve böğürtlen gibi yaprak dökmeyenler

Ardıç ve sedir yaban hayatı için koruma sağlar. Yaprak dökmeyen ağaç tüm yıl boyunca barınak sağlar. Buna ek olarak ahududu, böğürtlen, gül, dağ çileği gibi bitkiler meyve sağlarken aynı zamanda dikenleri ile kedilere ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı az da olsa savunma sunar.

Sarmaşıklar

Sarmaşıklar da kuşlar ve tozlayıcılar için daha fazla meyve ve nektar sağlar.

Kaynak: TreeHugger
Başlık Fotoğrafı: Philippe Leone/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!