Çocuklarınızla ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Onlara zaman ayırıyor musunuz? Peki, çocuklarınızın ne kadar sayıda oyuncağı var? İşte bu noktada, çocukluk gelişimi üzerine araştırmalar yapan Clair Lerner, çok fazla oyuncağı olan çocukların daha az oynadıklarını söylüyor ve oyuncaklar yerine deneyimlerin daha önemli olduğunu vurguluyor.

Bu çalışmalara göre, çok sayıda oyuncak çocuğu bunaltabilir, rahatsız edebilir, bu da oyuncaklardan öğrenmek için gereken konsantrasyonlarını kaybetmelerini sağlayabilir.

Cinnnati Üniversitesi’nde Okul Öncesi Eğitimi Profesörü olan Michael Malone de bu fikri destekliyor. Malone’un çalışmalarına göre, daha az ama daha etkili oyuncakların değerli yaşam becelerinin gelişmeşebilmesi açısından daha iyiler. Çok fazla oyuncak çocukları bir tür verimsiz aşırı yüklemeye neden olurken, onları daha da yalnızlaştırıyor.

3-5 yaş arası 3 bin çocuk, Oxford Üniversitesi’ndeki bir çalışmaya katıldı. Çocukların akademik başarısının ev ortamlarına ve ebeveynlerin katılımına daha fazla bağlı olduğu keşfedildi.

Çoçuklarla zaman geçirmek çok daha değerlidir. Çok az oyuncağı olan ve elektronik cihazı olmayan ancak ebeveynleri ile daha fazla zaman geçiren çocuklar okulda, duygusal ve sosyal gelişimin birçok alanında daha iyi performans gösterdi.

Araştırmacılara göre, maddi nesneler yerine deneyimler vermek çocukların minnettarlıklarını ve cömertliklerini arttırıyor. Cornel Üniversitesi Psikoloji Profesörü Thomas Gilovich, yıllarca birçok çalışmaya liderlik ettikten sonra mutluluğun maddi varlıklardan değil deneyimlerden kaynaklandığını belirtiyor.

Yani çocukluk deneyimlerinden kaynaklanan mutluluk, oyuncaklar ile kıyaslandığında çok daha heyecanlı ve değerlidir. Oyuncak vermek yerine aile olarak geçirebileceğiniz herhangi bir deneyim çok daha neşe getirecektir.

Kaynak: I Heart Intelligence
Başlık Fotoğrafı: Jessica Rockowitz/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!