Şöyle bir baktığımızda, deriye yenilikçi vegan birçok alternatifi artık görebiliyoruz. Meksika’dan iki girişimci kaktüs yapraklarından deri üretmişti. Ağaç yapraklarından, ananas kabuklarından bitkisel deriler yapıldı. Şimdi de mantar şapkasından, tamamen doğal hammadelerden yapılmış hem sömürüsüz hem de ekolojik bir alternatif var: Muskin

Deri endüstrisi sayısız birçok hayvanın katledilmesine neden olurken aynı zamanda tabaklanma işlemi ile de doğaya ciddi etkileri olan kimyasalların salınmasına neden oluyor. Veganlık dünya çapında geniş bir yankı bulurken, girişimciler de birçok geleneksel ürünün sömürüsüz alternatiflerini üretmek için çabalıyorlar.

İtalya’da kurulan Zero Grado Espace şirketi tarafından icat edilen Muskin, belirli bir mantar türünden yapılmış ve kirletici maddeler kullanılmadan işlenilmiş bir bitkisel deridir.

Muskin, subtropikal ormanlara özgü devasa, yenmeyen bir mantar türü olan Phellinus ellipsoideus şapkasından yapılıyor. Ekstrakte edildikten sonra materyal geleneksel deriye benzer şekilde ancak tamamen doğal tekniklerle işleniyor.

Muskinden ayakkabı, şapka, çanta, kumaş parçaları, mobilya için parçalar üretilebiliyor. Dokununca verdiği hissiyat süete benziyor. Bu bitkisel deri nemi emiyor ve hemen serbest bırakıyor, böylece bakterinin çoğalmasını önlüyor. Nontoksik ve su geçirmezdir. Açıklamalarına göre; cilt ile temas eden tüm ürünleri rahatlıkla kullanılabilir çünkü alerjik reaksiyonları tetiklemez.

Ne yazık ki şu an bir ayda sadece 40-50 metrekare Muskin üretebiliyorlar. Umuyorum bu gelişme benzer girişimcilere de ilham olur.

Kaynak: Life Gate