Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık ilk romanını yayımladı! Ekolojik temalı bir fütüristik roman olan Yeryüzünde Bir Mevsim Barış Onur Örs tarafından yazıldı.

Ekofil, topluluk destekli bir yayıncılık modeli tasarlamak, uygulamak ve geliştirmek üzere bir araya gelmiş, gezegenin ve insanlığın esenliğini önemseyen yazar, çizer, çevirmen, editör ve okurlardan oluşan bir girişim. Ekofil Yunanca oiko (ev) ve phile (sever) kelimelerinden türetilmiş bir terim. “Ev” ile kastedilen, şimdilik tek evimiz olan dünya gezegeni. Ekofil, evimiz ve üzerindeki tüm varlıkların hayrını gözettiği müddetçe her konu ve alanda yayın yapmayı amaçlıyor.

Ekofil’in kitaplarının üretim maliyetleri topluluk üyelerinin ön sipariş ve askıda kitap siparişleri ile karşılanıyor. Kâr amacı güdülmeyen modelde öncelikle üretim, tanıtım ve dağıtımda verilen emeğin en adil şekilde karşılanması hedefleniyor. Kitaptan elde edilen gelirin bir kısmı sonraki kitaba can suyu oluyor ve modelin sürdürülebilirliği için gereken maliyetlerin karşılanmasında kullanılıyor.

Yeryüzünde Bir Mevsim Barış - Onur Örs
Yeryüzünde Bir Mevsim Barış – Onur Örs

Kitaptan edinmek, askıda kitap bırakmak ve topluluğa katılmak için https://bit.ly/yeryuzundebirmevsim adresindeki formu doldurabilir, www.ekofilyayinlari.org adresi üzerinden kitaplarımızla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilir, kitaplarımızı temin edebileceğiniz kanalları ve mekanları görüntüleyebilirsiniz. @ekofilyayinlari sosyal medya hesaplarımızı takip ederek topluluğumuzla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yeryüzünde Bir Mevsim – Barış Onur Örs

Mart 2022

İklim değişikliğinin neden olduğu Yüzyıllık Felaket sonrasında ekonomik, politik, sosyokültürel ve kentsel yapılanmada küresel ölçekte köklü değişiklikler yaşanmıştır. Güvenlik ve sürdürülebilirlik vaadine dayalı bir kurucu mitle yönetime geçen şehir devletleri, bir yandan kitleleri sıkı bir denetime tabi tutarken, bir yandan da yeniden büyümeye yönelik hırslı adımlara hazırlanmaktadır.

Rakamlara, grafiklere, tarihsel yalanlara, baskı ve zor gücüne dayanan bu yönetim biçimine teslim olmuş görünen Kuas şehrinin sokaklarında dolaşırken, belli belirsiz bir fısıltı duyarız. Kongre salonlarından parklara sıçrayıp Go tahtasına dokunan taşlarda gezinen, ceset kentlerin ötesinde can bulan; meşe kökleriyle bezeli patikalardan geçip vadilere, derelere, ormanlara ulaşan, kuşlar, tilkiler, sincaplar ve kadife eşeklerle muhabbet eyleyen; atalık tohumlar, müzik, şiir ve dansla ustadan çırağa, seyyahlardan çocuklara, kadınlardan pazar yerlerine taşınan kadimin fısıltısına kulak verdiğimizde, yerin yüzüyle, nefesiyle, tözüyle tanışırız. Artık kubbelerde, avlularda, tünellerde, tepesi uçmuş kule altlarında, kuytularda, çiftliklerde birbirine sızan, birbiri olan, birbirinden taşan o kendiliğinden, büyülü devinimin tesiri altındayız.

Barış Onur Örs’ün ilk romanı olan Yeryüzünde Bir Mevsim; zamanda, mekânda, havada, suda, toprakta, bellekte ve bedende yaşayan hakikatin, doğanın kaotik kahkahası aracılığıyla distopik kurguyu yerinden etmesi olarak yorumlanabilir. Yazarın daveti ise, bir mevsimde ya da ötekinde, en uzun gecede, en uzun günde ya da günün geceye yetiştiği akışta, bir çemberde ya da isyanda, bir yolda ya da sofrada bulunma ve buluşma hali olarak duyulabilir.

Şimdiye dek çeşitli dergilerde ve sosyal medya mecralarında öykü, şiir ve denemeler kaleme alan Barış Onur Örs, ayrıca tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliği yaptı, tiyatro festivalleri düzenledi. 9 yılı aşkın süredir kırsalda yaşayan, kendi elleriyle evini inşa eden ve sürdürülebilir yaşam imkânlarını deneyen Örs, halen Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde Sürdürülebilir Enerji alanında doktora araştırmasına devam etmektedir. Yeryüzünde Bir Mevsim Örs’ün ilk romanıdır.

Künye:

  • Yazan: Barış Onur Örs
  • Editörler: Selda Uzunkaya, Perçem Yıldızbaş, Burcu Ovacık
  • Sayfa: 256
  • Boyut: 13 x 19,5
  • ISBN: 978-605-74513-2-3

Detaylı bilgi ve sipariş için:
ekofilyayinlari.org/yeryuzundebirmevsim