Türkiye’de psychedelic kültür içinde chill sound’lara çok fazla ilgi yok. Bunun askine Berk Buyan, psy trance’ın slow ve orta hızlı tarzlarını daha çok seviyor ve bu tarzda birçok setini internette paylaşıyor. Ayrıca sadece psyambient değil, farklı BMP’lerdeki setleri de karşımıza çıkıyor.

İki ayrı projeye sahip. Berk Buyan adı altında organic, progressive, melodic house, techno ve Indie setler paylaşıyor. Fisheng’de ise psychill, psybient, chillgressive ve Goa trance çalıyor. Lafı çok uzatadan kendi ağzından onu tanıyalım.

Kendinden biraz bahseder misin?

Hacettepe’de mühendislik okurken tasarıma olan ilgim kabarınca mezuniyet sonrası mühendislik – iç mimari – tasarım alanlarında kendimi sahalarda buldum. İç mimari, mobilya, aydınlatma, laboratuvar ekipmanı, tiyatro ve parti dekoru ve diğer görsel işlerde yer aldım. Bahsettiğim alanların çoğunu, kendi şirketim bünyesinde aktif olarak yapmaya devam ediyorum. Birkaç yıldır DJ kabininde de yer alıyorum.

Peki, müzik macerana nasıl başladın?

Berk Buyan: "Vücudumun notalara dans olarak tepkisi"
Berk Buyan röportajı

1988 senesinde 7 yaşındayken para biriktirip, kapaklarına göre müzik kasetlerini almam ve bu kasetlerden beğendiklerimi durmadan dinlemem aklıma müzikle ile ilgili ilk gelen hatıralarım. Ailemde müzik yapanlar var. Zaten istemeden müziğin içine doğmuş gibi oldum, ancak aşk duyduğum müziklere kapımı açan, 2000’li yılların başlarında denk geldiğim, şimdilerde oldschool olarak anılan, Goa trance tarzıdır.

Goa trance’ı dinlerken hissettiklerim

Hayat yolculuğunda aradığını bulma hissi, vücudumun notalara dans olarak tepkisi ve en sonunda coşku ile transa geçmesi, Goa trance’ı dinlerken hissettiklerim. O zamanlar Saklıkent’te psychedelic aktiviteler yeni yeni yapılmaya başlanmıştı. Bazen bu etkinliklere katıldım, bazen de kendi partilerimizi yaptık. Yıllar derken işin bir de DJ tarafında da yer almaya başladım.

Şu an hangi tarzlar seni daha çok ifade ediyor?

Psychedelic hızlı tınılarda, atasporumuz olan Goa trance, orta ve sakin hızlarda psychill, psybient ve chillgressive. Diğer taraftan progressive house, organic house, melodik ve ethereal techno yanısıra indie tınıları da keyifle çaldığım tarzlar.

Seni nerelerde dinleyebiliriz? Yakın zamanda nerede performansın var?

Her cuma radio party4us‘da saat 20:00 de çalıyorum. Onun haricinde her yaz belirli aralıklarla yaptığımız aktivitemiz Vox Ankara’da yine tekrarlanacak. Netleşen aktiviteleri Instagram ve Facebook sayfalarımda yayınlıyorum.

We are the Hippies okurları için bir setini paylaşır mısın?