ifdiyeti.com sitesinden Orhun Onur Taşpınar, enerji akışını aktif olarak yönlendiren ve kökeni eski Çin Taoizm felsefesine dayanan Chi Kung’u bizler için yazdı. Bizler için Chi Kung nasıl yapılır sorusunu cevapladı.

Antik zamandan beri Çinliler, hastalığın vücutta meridyen adı verilen yollar boyunca dolaşan qi’deki (enerji) uyumsuzluktan kaynaklandığına inanıyordu. Vücudumuzda yin ve yang arasında bir denge olduğunda qi dengelenir. Soğukluğu ve karanlığı temsil eden yin pasif, yang ise ısı ve ışığı temsil eder. Bu iki güç bireyde dengelendiğinde sağlıklı kabul edilir; dengesizlerse veya birbirleriyle uyumsuzlarsa, hastalık ortaya çıkacaktır.

Akupresür, vücudun noktalarını kullanan bir iyileştirme tekniğidir. Teori, bu noktalara baskı uygulayarak genel bölgeye enerji akışını uyaracağı ve ağrının giderilmesine yardımcı olacağıdır. Chi kung, bedendeki “chi” enerji akışını aktif olarak yönlendirmek için yapılan egzersizlerden biridir.

Enerjiyi artırmak ve hayatınızı dengelemek için Chi Kung nasıl yapılır?
Yin ve yang

Chi nedir?

Chi, genellikle “yaşam gücü” veya “enerji akışı” olarak tercüme edilen ve yüzyıllardır Taoistler tarafından iyileşmek için kullanılan bir enerji biçimidir.

Chi kavramı, eski Çin Taoizm felsefesinden kaynaklanmaktadır. Kelimenin kendisi “nefes” veya “hava” anlamına gelir. Görünmez ama güçlü, tüm canlıların içinden akan, hayat veren bir güç olduğu söylenir.

Çigong olarak da bilinen chi kung uygulaması, chi akışını artırmak ve iyileşmeyi desteklemek için tasarlanmış meditatif teknikleri içerir.

Chi Kung amacı nedir?

Aynı zamanda Chi Gong, Qi Gong ve Qigong olarak da bilinir.

Chi Kung’daki amaç, yaşam enerjisini veya chi’yi geliştirmek ve dengelemektir. Chi Kung’un amacı, sağlık ve uzun ömür elde etmek, fiziksel zindeliği geliştirmek, stresi azaltmak, öz farkındalığı artırmak ve ruhsal farkındalığı teşvik etmektir.

Qi Gong nedir

Geleneksel Çin tıbbı teknikleri nasıl uygulanır?

Tai Chi ve Qi Gong, iki geleneksel Çin tıbbı tekniğidir. Tai Chi, hayvanların doğadaki hareketlerini taklit etmek için yaratılmış, yavaş, zarif ve akıcı bir dövüş sanatıdır. Qi Gong, fiziksel egzersizleri de içeren bir meditasyon uygulamasıdır.

Tai Chi ve Qi Gong, bazı benzerlikleri paylaşan iki farklı uygulamadır, ancak bunlar aynı şey değildir. En önemli fark, Tai Chi’nin dövüş sanatlarına, Qi Gong’un ise meditasyona daha fazla odaklanmasıdır.

Tai Chi ve Qi Gong, her yaştan ve zindelik seviyesinden insan tarafından uygulanabilir, bu da onu durumunuz ne olursa olsun sağlığınızı iyileştirmenin mükemmel bir yolu haline getirir.

Chi Kung’u nasıl pratik yapabilirim?

Chi Kung, özellikle batıda son zamanlarda popüler olmaya başladı. Topraklanmış ve dengeli olmanıza yardımcı olabilecek teknikler içermektedir.

Birçok farklı chi kung egzersizi vardır. En popüler olanlardan bazıları ise şunlar:

  • Ayakta chi kung
  • Oturarak chi kung
  • Bir partnerle Chi kung
Qi Gong'un farklı türleri

Ayakta yapılan Chi-kung egzersizleri, bedenin meridyenlerindeki enerji akışına fayda sağlayıp, odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Bedensel gücü arttırmayı amaçlar.

Oturarak yapılan chi-kung ise daha çok zihinsel odaklanmayı arttırmak amaçlıdır.

Chi Kung uygulamasının sağlığa faydaları

Chi Kung, Çin’de ortaya çıkan bir egzersiz şeklidir. Meditasyon, gevşeme ve nefes egzersizlerini, daha aktif bir fiziksel poz, germe ve yavaş hareketlerle birleştirir. Chi Kung, diyabet veya artrit gibi kronik hastalıklardan muzdarip olanlar da dahil olmak üzere birçok insan için faydalıdır. Bu tür egzersiz, bazı kronik hastalıkları iyileştirebilir ve uygulayan kişinin ruh halini, enerji seviyesini ve uyku kalitesini iyileştirebilir.

Stres, kaygı, depresyon ve diğer akıl hastalıkları için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Kan dolaşımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanılabilir.

Ayrıca esnekliği, dengeyi ve koordinasyonu geliştirme gibi birçok fiziksel faydası vardır. Ve kas tokuşunu oluştururken kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Chi Kung uygulamasının sağlığa faydaları
Chi kung nasıl yapılır?

Qi Gong’un farklı türleri, kaygı ve stresi azaltmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Tai Chi, denge, duruş, nefes alma ve meditasyona odaklanan yavaş, meditatif bir egzersiz şeklidir. Çigong, vücudun meridyenleri boyunca enerji akışını arttırırken kaslardan ve eklemlerden gelen gerilimi serbest bırakmaya yardımcı olmak için derin nefes alma teknikleriyle esnemeyi birleştiren bir egzersiz şeklidir.