Bitkiler ile bu denli içli dışlı olmak özel ilgi ve zaman istiyor. Her bitkinin ihtiyacı farklı olabiliyor. Cyril Sontillano ise bu konudaki uzmanlığını ve tutkusunu konuşturarak adeta bir orman yaratmış. Bitki Babası olarak anılan Sontillano, 200’den fazla farklı ev bitki türüne; 300’den fazla iç mekân ve 70 tane de dış mekân bitki çocuğuna sahip. Her hafta ailesine yeni bir üye de katıyor.

Sontilllano’nun yeşil dünyası tropik bitkilerden kaktüslere ve eğrelti otlarına kadar çeşitli. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir çeşit yaprak görüyorsunuz.

İç mekân meraklılarına ise birkaç tavsiyesi var. “Bitkilerin sorumluluğunu almak için dikkate almanız gereken çok şey olduğunu söyleyebilirim. Zamanınız, hobiye olan bağlılığınız, kaynaklarınız ve yolculuğun tadını çıkarma isteğiniz… Her şey iyi sonuçlanmayabilir. Kış aylarında mücadele eden bitkiler, zararlılar veya eviniz bu bitkinin büyümesi için elverişli olmadığı gibi zorluklarla karşılaşırsınız. Yol boyunca öğreniyorsunuz ve sadece sürecin tadını çıkarmanız gerekiyor. Eğlenceli bir hobi. Bana çok fazla neşe ve mutluluk veriyor” şeklinde My Modern Met‘e açıklama yaptı.

Bir bitki ebeveyni olmak, diğer canlı organizmaların bakımı ile aynı öneme sahiptir. “Bitkiler bakıma ve hatta ihmale karşı çok duyarlılar” diye konunun önemini vurguluyor. “Kişisel olarak bitkilerime bakmak için zaman ayırıyorum çünkü bu hem tutkum hem de hobim. Bitkilerinizde yeni büyüme ve çiçeklenme görmek, çocuğunuzun ilk kez yürüdüğünü veya üniversiteden mezun olduğunu görmek gibi ödüllendirici. Başkaları için bu kadar tuhaf bir karşılaştırma ama böyle hissediyorum.”

Cyril Sontillano: Instagram | Facebook | YouTube

Daha fazla oku: Bu bitkiler istilacı olduğu kadar lezzetliler de…