Koronavirüs Amazonlardaki yerli kabilelere kadar yayıldı ve yapılan açıklamalar, bu durumun özellikle yerli çocuklar için çok büyük risk olduğunu ortaya koyuyor. Koronavirüs şimdiden farklı kabilelerde görülmeye başlandı ve bu durumun hızlıca yayılıp, diğer toplumdaki insanlara göre daha kolay ölümcül olmasından endişe ediyorlar.

Brezilya sağlık yetkilileri, Kokama kabilesinden 20 yaşındaki bir kadında ilk koronavirüs vakasını tespit ettiklerini açıkladılar. Kokama kadını, Kolombiya’nın sırına yakın, Santo Antônio do Içá bölgesinde de yer alan, Brezilya’nın kuzeybatındaki São José köyünde yaşıyor.

Kabilenin sağlık temsilcisi olan bu Kokama kadını, geçtiğimiz haftalarda Covid-19 pozitif olarak test edilen Matheus Feitosa isimli bir tıp doktoruyla çalışmıştı. Doktorla temas halinde olan ve semptomlar için izlenen 27 kişiden (12 hasta ve 15 sağlık çalışanı) biri olduğu bildirildi.

Doktor ile temasta bulunan 12 hasta Ticuna kabilesinin yerli halkıydı. Brezilya Amazon’undaki yerli halkının karşılaştığı sorunları gündeme getiren bağımsız haber sitesi Amazônia Real’e göre, köyleri Santo Antônio do Içá bölgesinde yaşıyorlar.

Brezilya’daki doktorlar, Yeni Koronavirüs’ün solunum enfeksiyonlarının bağışıklık açıdan savunmasız popülasyonlar arasında hızla yayılabileceği yerli topluluklarda özellikle ölümcül olabileceğinden endişe duyuyorlar.

Koronavirüs kapalı yaşayan yerli kabilelere kadar yayıldı
Koronavirüs yerli kabilelere kadar ne yazık ki yayıldı. Bu fotoğraf da Kokama Kabilesinden… Boa Vista, rio Jutaí. Foto: Egon Heck, 1983. Kaynak.

Orman yangınlarından etkilenmiş olabilirler

Brezilya Kolektifi Sağlık Derneği (ABRASCO) Yerli Sağlık Çalışma Grubu’nda bir araştırmacı olan Dr. Andrey Moreira Cardoso, sivil toplum kuruluşu olan Sosyo-Çevre Enstitüsü’ne verdiği demeçte “Yerli çocukların yüksek düzeyde anemi ve beslenme sorunların olduğunu biliyoruz. Akciğerleri de kötü durumda olabilir çünkü ormandaki yangınlardan etkilenmiş olabilirler. Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları geçirmiş olabilirler” dedi.

Kokama kadını şu anda yedi akrabası gibi izole durumda.

Bununla birlikte Sputnik’in haberine göre, Yanomami kabilesinde de ilk koronavirüs vakası görüldü. 15 yaşındaki bir erkekte virüs bulunduğu doğrulandı. Roraima eyaletine bağlı Boa Vista kentindeki bir hastanede yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Yanomamiler arasındaki koronavirüs vakasını doğruladık. Bu çok endişe verici. Yerliler konusunda üç misli dikkat etmeliyiz. Özellikle de dış dünyayla çok az teması olanlar konusunda” dedi.

Kaynak: Live Science
Başlık fotoğrafı temsilidir.