Son zamanlarda gerçekleşen Amazon yangınları hepimizi korkuttu. Ormansızlaşmanın sonucu olarak Amazon yangınları sadece haziran ayında Rhode Adası’nın yarısı kadar ormanın harap olmasına neden oldu. Yanan ağaçlarla birlikte bir sürü hayvan da yaşamını yitirdi ve evsiz kaldı.

Neden bu yangınlar yaşandı?

Ortaya çıkan yangınlar doğal olayların sonucunda değil aksine insanların etkisi sonucunda ortaya çıktı. NPE’de kıdemli bir bilim insanı olan Alberto Setzer, CNN‘e yangınların yüzde 99’unun “bilerek ya da kazayla” insan eylemlerinden geldiğini söyledi. Yangınların nedenlerinden en büyüğü de insanların et sevgisi. Uzmanlar et tüketiminin azaltılmasının küresel ısınmanın azaltılmasında etkili olabileceğini söylüyor.

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Peki, et endüstrisi ve küresel ısınmanın bağlantısı ne?

Ormanların yıkımının en büyük sebebi et endüstrisi için alan açmak. Hayvan yetiştiriciliği, hayvanların ürettiği metan gazı yoluyla küresel ısınmaya katkıda bulunuyor. Örneğim; aynı zamanda meraları genişletmek ormansızlaşmaya da katkıda bulunuyor.

Ayrıca bu alanlar hayvanları beslemek için soya fasulyesi üretiminde kullanılıyor. Dünyanın soya fasulyesi üretimin yüzde 80’i endüstrideki hayvanları beslemek için kullanılıyor. Harap edilen ormanlar sonucu ağaçların azalmasıyla yağan yağmur oranında da azalma söz konusu.

Et endüstrisi ormanların harap edilmesinin en büyük sebebi ve aynı zamanda bu üretilen etlerin çoğu ziyan oluyor çünkü tüketilenden fazla üretim söz konusu.

Reuters‘in bildirdiğine göre, geçen yıl Brezilya, 1.6 milyon ton sığır eti ihracatı gerçekleştirdi. Ana ihracat hedefi Çin’in, 2019’un sonunda 1.8 milyon ton artması bekleniyor. Brezilya bifteğinin diğer önemli ithalatçıları ise Hong Kong, Mısır, Rusya ve Avrupa Birliği.

Bir yıl boyunca sığır eti yemeyen bir kişi yaklaşık 3 bin 432 ağaç kurtarıyor, bu yüzden bir hamburgeri atlayarak dünyaya bir iyilik yapıyorsunuz. Eğer et yemeyi bırakırsanız hem dünyaya verdiğiniz zararı azaltacaksınız hem gelecekte neden olabileceğiniz yıkımlardan elinizi çekmiş olacaksınız hem de hayvanlara ve kendinize iyilik yapmış olacaksınız!

Kaynak: Vice, BBC News, Vegan Derneği Türkiye