Bio Vazo (Bios Urn); hindistan cevizi kabuğu, sıkıştırılmış turba ve selülozdan imal edilmiş. Aynı zamanda içinde bir ağacın tohumları var.

İnternette makalelere gezinirken Bios Urn diye bir pazarlama ürünü ile karşılaştım. Açıklamaları okuduktan sonra, “Topraktan geldik, toprağa gideceğiz” cümlesi aklıma geldi. Sloganlarının biri de zaten “Back to nature.”

Bio Vazo (Bios Urn), tamamen toprakta çözünebilen maddeden yapılmış ve öldükten sonra sizi “temsili şekilde” ağaca dönüştüren ilginç bir “geri dönüşüm” tasarım ürünü. Sipariş verildiği takdirde, ölen insanın küllerini bu kabın içine katıyorlar. Vazo gömüldükten sonra tohumlar büyüyor ve ağaç oluyor. Küllerin sahibi kişi de kalplerde sonsuza dek yaşıyor ve bu şekilde ekolojiye katkı sağlıyor. Ayrıca, istediğiniz herhangi bir tohumu da seçebileceğinizi not düşeyim.

Gerard Moline tarafından 1997 yılında tasarlanan bu fikrin çeşitli ülkelerde 28 distribütörü var. Fiyatı 145 Dolar kadar. Bana göre bu, başka para tuzaklarından biri daha. Sistem siz öldükten sonra bile işlemeye devam ediyor. Fikir kulağa güzel geliyor ama böyle bir şey için bu kadar masrafa ve atraksiyona gerek yok. Ayrıca eğer bir ağacınız olmasını istiyorsanız ölmeyi beklemenize de gerek yok.

  • Bios Urn, siz öldükten sonra bir ağaca dönüşecek
  • Bios Urn, siz öldükten sonra bir ağaca dönüşecek
  • Bios Urn, siz öldükten sonra bir ağaca dönüşecek

İnternet sitesi: urnabios.com

1 Şubat 2015, Gaia Dergi