Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Lisinia (1) Projesi ile bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. İki dedesini kanserden kaybetmiş ve ne yazık ki annesi de akciğer kanseri ile mücadele ediyor.

“Kanserin uğramadığı aile kalmadı ki artık… Hiç kimse bilerek kanser olmuyor ki. Her geçen gün doğa hızla bozuluyor ve insanların, hayvanların, bitkilerin yaşam alanları hızla yok oluyor. Dünyanın dört bir yanını zararlı kimyasallar kirletmiş durumda. Bozulmamış doğa alanları, kimyasala bulaşmamış gıdalar yok mu? Tabii ki var. İşte biz bu yaşam alanlarının kirletilmemesi için yola çıktık, eskiden olduğu gibi. Psidya şehri Lisinia’da olduğu gibi” diyor Sarıca.

Burdur Gölü‘nün kıyısındaki eski bir Psidya şehri olan Lisinia şehrinden tüm dünyaya yayılmayı hedefleyen bu proje, ışık ve umut olmayı hedefliyor. 2005 yılında kurulan, doğa ve anti-kanser bir projedir. Evrensellik çerçevesindeki hedefleri ile yol olan proje GDO’lu değil. Tek kuruş yardım dahi almıyorlar. Tamamen bağımsız bir proje ve süreç içinde hiçbir yardım ve hibe kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Üç yıl izin çalışmaları sonucunda ülkemizin ilk Yaban Hayatı Merkezlerinden biri kurulur ve tüm masraflar Öztürk Sarıca tarafından karşılanarak 10 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedelsiz hibe edilir. Kurulduğu yıldan beri de gelişerek çeşitlenen Lisinia Doğa hali hazırda 8 farklı alt proje ile çalışmalarını sürdürüyor.

Zararlı kimyasallar ve anti-kanser projesi, ekolojik üretim ve doğa dostu tarım uygulamaları, yöressel hayvan ve bitki türlerinin üretimi, gen muhafazası projesi, yaban hayatı rehabilitasyon merkezi projesi, Burdur Gölü ve içme sularındaki zararlı kimyasallar projesi, kullanılan enerji yöntemleri zararlı etkileri ve yenilenebilir enerji yöntemleri projesi, Bitki, hayvan ve insan hastalıklarında homeopati ve bitkisel tedavi yöntemleri projesi, doğa eğitimi projesi, gönüllü doğa kurucusu projesi gibi çok çeşitli çalışmalar yapıyorlar.

Buradaki formu doldurarak gönüllü olup, projenin bir parçası olabilirsiniz.

Facebook sayfası: www.facebook.com/pg/projelisinia
İnternet siteleri: www.lisinia.com/

(1) Doğan ve batan güneşin, ay ışığının sudaki pırıltısı anlamına gelir