Fütüristik ulaşım araçları, hem doğa dostu hem de kent ulaşımında temiz enerji alternatifi sunuyor. Pod Cars (Personal Rapid Transit de deniyor) sürücüsüz otomatik araçları, yüksek/yeraltı ulaşım ağlarında veya geleneksel yollarda kişisel hızlı toplu taşıma sistemleri kullanılarak gelecekte trafikte yerini alacak.

Personal Rapid Transit (Kişisel hızlı toplu taşıma / PRT), yoğun bölgelerde ulaşımın hızlı olması için tasarlanan yeni bir toplu taşıma sistemi. Bu Pod Cars ağları, işlek yollar ve otoyolları (veya yeraltı) üstünde, bir platformla yüksekte olup, geleneksel tren ve tramvay ağları gibi çalışacak. Pod’lar elektrikle çalıştıklarından dolayı düşük maliyetli, uygun ve çevreye zararsızlar.

Masdar (1) şehrinde Pod’ları görebilirsiniz

Şu an dünyada, çeşitli Pod Cars ve kişisel hızlı ulaşım (PRT) sistemlerini geliştiren birçok şirket var. Bu araçları, Londra Heathrow Uluslararası Havaalanı ve Abu Dabi’deki Masdar* şehrinde görebiliriz.

2011 yılında Popsci sitesinde yayınlanan bir makaleye göre; Pod’lar, Amerika’daki Kaliforniya ve New York havaalanları için de değerlendirilmeye alındı.

Pod’lar yüksek hızlı trenlere göre daha ucuzlar. Yolcular Pod’ları daha çok seviyor çünkü geçiş tarifeleri kontrolünden daha uygunlar. Araçları beklemeniz yerine, Pod’lar size geliyor. Fakat en iyi kısım, özelleştirilebilir yol gösterici özelliği gibi basitliği olabilir.

Masdar şehrinde pod car kullanan bir yolcunun görüntü kayıtları. Bu sistem, Hollanda’da 2GetThere tarafından yapıldı.

Londra Heatbrow Havaalanı’nda Ultra PRT sistemi ile yolculuk eden bir yolcu tarafından çekilen bu video, Ultro Pod Car’ın içi ve sistemi hakkında bilgiler veriyor.

Sky Tran sistemi ile ilgili kısa bir animasyon. Beklemede olan bu kişisel hızlı toplu taşıma sistemi, NASA işbirliği ile geliştiriliyor.

(1) Masdar (The Masdar City): Dünyanın en ekolojik şehri. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Masdar’da motorlu taşıtlar yok. Sadece Pod’lar ve yenilenebilir enerji var.

5 Şubat 2015, Gaia Dergi