Kendi doğalarında özgürce yaşamlarını sürdürmeleri gereken hayvanlar, insanları özellikle çocukları eğlendirmek adı altında işkencelere maruz kalarak eğitiliyorlar. Süslü posterlerle ailelere güzel ve eğlenceli bir zamanın garantisini vaat ediyorlar lakin bu gösteri hiçbir aslan, kaplan, maymun, fil ve diğer hayvanlar için eğlenceli değil. Alınan her bir bilet, bu canlıların başına gelen zalimliğin devam etmesini sağlıyor. Sirklere gitmek için aldığınız her bilet ile bu zalimliğe ortak oluyorsunuz.

1. Sirklerde büyük kediler genellikle küçük, sıkışık kafeslerde yaşıyorlar

Sirkler, düzenli olarak, hayvanları kafesler içinde şehirden şehre taşıyor. Aslanlar ve kaplanların; hareket, gezinme, oynama gibi temel ihtiyaçların yerine getirilmesi bu şekilde kısıtlanmış oluyor. Birçok büyük kedi, aynı yer içinde yemek yemeye, içmeye, uyumaya ve tuvaletini yapmaya zorlanıyor. Kamçılanmaya maruz kaldıkları ve kalabalığa kükredikleri kısa performansları boyunca hapis yaşamları sırasındaki tek rahatladıkları süreç. Esaretin sonucu olarak, psikolojik acı ile birlikte birçok büyük kedi fazla kilolu.

Büyük kedilerin sirklere ait olmadığını gösteren 6 neden

2. Anneden koparılıyorlar

Doğada genç kaplanlar anneleri ile büyür fakat sirkte kullanılan kaplanları annnelerinden çok önce ayırırlar. Bu, hem anne hem de yavrusu için manevi zarar verir.

3. Temel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçları engelleniyor

Kaplanlar doğası gereği suyu çok seviyorlar. Sirkte, kafes ile taşınıyorlar ve gün içinde gösteri yapmak için zorlanıyorlar. Aynı zamanda su alanlarını yanına ulaşmaları engelleniyor. Yetişkin kaplanlar kendi başlarına takılırlar fakat sirklerde doğal olmayan ortamda birlikte yaşamak zorunda kalıyorlar. Uyumsuz gruplar içinde bazen kavgalar ve yaralanmalar meydana gelebiliyor.

Büyük kedilerin sirklere ait olmadığını gösteren 6 neden

4. Yemek yoksunluğu ve cezalandırma ile eğitiliyorlar

Sirklerin sık sık yaptığı işkenceler yanlarına kâr kalıyor çünkü eğitimlerini izleyen devlet kurumu yok. Eğitmenler, boyunlarından ağır zincirle bağlı büyük kedileri sürüklüyor ve onlara sopalarla vuruyor.

5. Kaplanlar, doğuştan ateşten korkarlar

Sirkler, yanan engelleri aşması için kaplanları atlamaya zorluyor. Tehlikeli atlamaları yapması için terbiyeci, boyun eğmeyen hayvanları her gün cezalandırıyor.

6. Büyük kedileri esir tutmalarının sonucu olarak, son 25 yılda 126 tutsak kedi ve 23 insan öldü

Aynı zamanda, 250’den fazla insan yaralandı. Bu sayılar “sadece” 1990’dan beri ve “sadece” Amerika içindeki veriler.

4 Mayıs 2015, Gaia Dergi