Balkonların binaların hizasında olacağını kim dedi ki? Zalewski Architecture Group, dolambaçlı ve harika çimenli patika balkonlar tasarladı. Bu balkonlar binaların sınırlarının ötesine doğru genişliyor. Geleneksel balkon anlayışından farklı olan bu harika tasarım balkonlarda yaşayanlar, alan dışına çıkıp çimenli patikada dolaşabiliyorlar.

Sıcak bir yaz günü, üçüncü kattaki ofisinde oturan tasarımcı, dışarı çıkmak istemiş fakat dışarıya çıkmak o an çok uzak gelmiş ve gözünde büyümüş. Bu hisler içerisindeyken çimenli patika balkonlar fikri doğmuş.

Tasarımcı, merdivenlere gitmeksizin yeşil alanlara ulaşmayı sağlayan fantastik kenarlarla tasarladı. Serbest şekilde devam eden patika, sizi rahatlatacak ve bakışınızı değiştirecek bir şans sunuyor. Hayal edin, ofisinizden çıkıp çimenli patikada temiz hava içinde yürüyerek komşunuzun ofisine gidebiliyorsunuz. Biraz farklı bir his olsa da mükemmel değil mi?

Birleştirme ve destek, dört duvardan uzanan ince teller sayesinde mümkün kılınıyor ve yolun genişliği 80 cm olarak belirlenmiş. Bu şekilde inşa edilmesi, balkonun gölgesinin bir alttakinin üzerine düşmesini engelliyor.

21 Şubat 2015, Gaia Dergi