Kokama kabilesinden sonra Yanomami kabilesi de salgından ne yazık ki etkilendi. İlk koronavirüs vakasının görüldüğü belirtildi ve 15 yaşındaki bir erkekte virüs bulunduğu doğrulandı. 15 yaşındaki bu kabile üyesinin, Roraima eyaletine bağlı Boa Vista kentindeki bir hastanede yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

Brezilya’daki yerli kabileler arasında en az 7 koronavirüs vakası olduğu ifade edildi. Bir hafta önce Kokama kabilesinden 20 yaşındaki bir kadında koronavirüs görülmüştü. Yanomamiler, 1970’li yıllarda sıtma ve kızamık gibi hastalıklar nedeniyle de büyük kayba uğramıştı.

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, Yanomami kabilesindeki coronavirüs vakasının doğrulandığını bildirirken bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bu topluluklar için üç kat daha dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Yanomami kabilesi yaşamı

Venezuele ve Brezilya sınırı boyunca yaşayan Yanomami kabilesi, 200-250 farklı köyde yaşayan yaklaşık 35 bin kişiden oluşuyor. Aslında yüzlerce yerel kabilenin bir arada yaşadığı bir topluluk. 20’inci yüzyılın ortalarına kadar büyük ölçüde dış dünyaya izole bir hayat sürüyorlardı. Fakat dış dünya ile bağlantı kurmak yerli hakları, bağışıklıkları gelişmediği için daha önce hiç görülmemiş hastalıklara karşı savunmasız bir duruma getirdi.

Hâlâ tamamı keşfedilmemiş olan ve yerli hakların en büyüğü de sayılan Yanomamiler, bir arada yaptıkları geleneksel konutlarda yaşıyorlar. Dış dünya ile hiç bağlantı kurmamış yaşam alanlarına da sahipler. 20’inci yüzyılın sonlarından itibaren Yanomamiler, kaçak maden arayan İspanyol kökenli altın avcıları tehditi ile karşı karşıya kaldılar.

Kadınlar çocuklar ve kamplardaki bahçelerle ilgilenirken kabilenin erkekleri de avcılık ve balıkçık ile uğraşıyorlar. Kabilenin yaşlıları ise küçük çocukların eğitiminden sorumlular. Kabilede her şey ortak yapılıyor ve paylaşılıyor. Kararlar da kendi içinde ortak alınıyor. Yabancı kamlarla düşman ilişkileri de bulunmuyor.

Bir arada yaşadıkları geleneksel konutlara ise Shabono (ya da yano) diyorlar. Bu evler, ortasında geniş bir açık alan bulunan dairesel yapılardır. Büyüme hızına göre birkaç yılda bir yenilenebiliyor. Çeşitli bitki ve ağaç gövdeleri kullanılarak inşa ediyorlar. Çatılarını palmiye sazlarından ve çeşitli köklerden yapıyorlar. Bu dairesel yapı içerisinde her ailenin kendine ayrılmış ayrı bir bölümü de var. Bu bölümlerde hamaklar, ocak ve depolama alanına sahipler. Avluda ise çeşitli ritüelleri ve kutlamaları gerçekleştiriyorlar.

Yanonamiler ne yazık ki hâlâ madencilerin tehlikesi altında yaşıyorlar.