Birçok kişinin korkulu rüyası, işeme hazzını cehenneme çeviren illet: Sistit… Üreme yollarının iltihaplanması ile tuvalette saniyeleri saat şeklinde algılamaya başlarız. Halk arasında çişe çıkarken bıçak gibi kesen derler!Kabul ediyoruz ki sistit geçmesi zor bir hastalık ama bu gözümüzü korkutmasın. Tekrar bizi ele geçirmemesi yine bize bağlı; aynı bu hastalığa yakalanmamak gibi. Bazı insanlar yapı olarak çok hassaslar.

Kolayca hastalanabilecek anatomiye sahibiz. Bu yüzden sağlık konusuna önem vermemiz gerekiyor.

Sürekli tuvalet ihtiyacı duyuyorsunuz ama tuvalete gittiğinizde çişiniz sizi ölüp ölüp diriltiyor mu? Sadece bir iki damlacık mı geliyor? İki kelime derim sana: Geçmiş olsun!

Tahminimce sistite yakalandıktan sonra yapılabilir olarak önereceğim birkaç maddeyi bu aşamaya gelmeden önce hayatımıza entegre edersek sistitle karşılaşma oranımızı düşürebiliriz.

Hijyen düşmanı sistit

Öncelikle sistit sadece cinsel yollarla bulaşan bir hastalık değildir. Çocuklarda da sistit olabilir. Bununla birlikte hijyenden nefret eden bir bakteridir. Hangi bakteri sever ki zaten.

Sistit Fighter
Birçok kişinin korkulu rüyası, işeme hazzını cehenneme çeviren illet: Sistit…

Genelde cinsel yolla bulaştığından sistite balayı hastalığı da derler. Evlilik öncesi seksin daha çok tabu olduğu eskide, evlilikleri ile ilk cinsel deneyimini yaşayan kadınlar bu hastalığa yakalanırlarmış. Balayı hastalığı da buradan geliyor. Aile içinde çocuklara cinsel eğitimin olmaması nedeniyle bu hastalığa yakalanmak daha kolay hale geliyor. Cinsel eğitim demek sadece seks değil. Ama toplumumuzda böyle algılandığı için aile bu konuları çocukları ile konuşmaktan kaçınır.

Bakteri vajinadan daha kolay ve çabuk şekilde içeri girer; bu yüzden sevişme sonrasında temizlik çok önemli. İlişkiden sonraki 10 dakika içerisinde tuvalete çıkmakta fayda olduğu söyleniyor. En güzeli doğrudan duşa girmek ama o ateşli dakikalarda bununla uğraşmak biraz sıkıntılı olabilir. Yine de aklınızda bulunsun.

Bakteri nemi sever

Bunun dışında günlük hayatımızda da dikkat etmemiz gereken birkaç şey var ki bunları da göz önüne almak gereklidir. Bunun için en güzeli öncelikle “anneleri” daima dinleyin. Gerçekten bol bol su için! Bakterileri atmanız için bol bol su içmeniz gerekiyor. Bakterinin üremesine fırsat vermeden dışarı atmak için bunu ihmal etmemeliyiz. Ayrıca bu yüzden yine çişinizi tutmayın. Güne başlarken yeni çamaşırla kendinizi şımartın. Çamaşırınızın nemli olması bakterilerin yayılmasını kolaylaştırır. Bakteri, ıslaklığı ve nemi sever. Pamuklu çamaşır tercih edin. 

Dışarıdaki tuvaletleri tercih etmeyin ama kullanmak zorunda kalırsanız değmemeye çalışın. Genital bölgenizi ıslak bırakmayın kesinlikle.

Sistit Fighter
Bunun dışında günlük hayatımızda da dikkat etmemiz gereken birkaç şey var ki bunları da göz önüne almak gereklidir.

Sistit olduğunuz zaman tuvalete çıktıktan sonra banyoya gidin. Sıcak su ve sabunla yıkayıp, iyice kurulayın. Sıcak su daima kukuyu rahatlatır.

Kadınlar için ayaklar önemlidir. Daima sıcak olmalıdır. Hemen sıcak su torbası yoksa kovaya sıcak su koyup ısıtmaya bakın. Ayrıca bu keyiflidir de.

Her şeye deva maydanoz

Maydanoz suyunu deneyip işe yaradığını diyenler var. Maydanozu cezvede kaynatıp ılık olarak içmek iltihabı sökmede yardımcıymış. Bir zararı olacağını sanmıyorum, dedikleri gibi de olabilir. Denenebilir.

Bunlar günlük yapılması gereken ve sistit sırasında yapılırsa iyileşmenize katkı sağlayacak önerilerdir. Zaten ertesi güne çok rahatlarsınız. Her şeyden önce sistit durumunda doktora gidip, kültür tahlilini yaptırmanız gerekiyor. Doktorunuz sonuçlara göre bir ilaç yazacaktır. Tabii bakteriler antibiyotiklere karşı direnç sağlayabiliyorlar; kimi zaman sonra bu yüzden kendi direncimizi de oluşturabilmek önemli. Sağlığımızın tehlike sınırları içerisine girdiği zamanlarda – mevsim geçişleri, dengesiz hava koşulları, kış ayları gibi- bol bol vitamin almak özellikle C’yi, sebze meyve haşlanmış olarak tüketmek çok önemli.

Her kişinin yapısı farklı olduğundan sorunu geçirecek, azaltmasına yardımcı olacak şeyler de farklı olacaktır.

Kimisine sıcak su işe yararken kimisine maydanoz suyu işe yarayabilir. Her şeyden önce önlem almak daha doğrudur. Ayrıca bunların sadece öneri olduğunun asıl tedavi için doktorunuza danışmanız gerektiğinin de altını çizeyim. Geçmiş olsun!