Saat 10’dan önce çalışıyor musunuz? Muhtemelen bu soruya gülüyorsunuz çünkü alarmınız sizi tatlı rüyanızdan kalkmaya zorluyor. Her sabah zorla kalkarak bir fincan kahve ile ofise gitmek için kendinizle didişiyorsunuz. Bu durum sizi gerçekten rahatsız ediyorsa Oxford Üniversitesi’nin yanınızda olduğunu size söyleyeyim.

Personeli saat 10’dan önce işe başlamaya zorlamanın işkence olduğunu ve insanları hasta, stresli ve sonsuza kadar bitkin hale getirdiğini iddia ediyorlar. 55 yaşından önce, yetişkinlerin sirkadiyen ritimlerinin tipik 9 ila 5 çalışma saatleriyle uyumlu olmadığını düşünüyorlar. Bedenlerimizin doğasına aykırı olana zolamak, aslında mutluluğumuza, zihinsel durumumuza ve hatta iş performansımıza karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Saat 10'dan önce işe veya okula başlamak sağlıklı mı?
Araştırmacılar saat 10’dan önce çalışmanın
sağlıksız olduğunu söylüyorlar.
Fotoğraf: Mindspace Studio/Unsplash

Oxford Üniversitesi’nden Dr Paul Kelley, çalışma ve okul zamanlarının, insanların doğal vücut saatlerini yansıttığı toplumsal değişimin gerekliliğini vurguluyor. Bunun çok büyük bir toplum sorunu olduğunu da ekliyor. “Bedendeki fiziksel, duygusal ve performans sistemlerini etkilediğiniz için vücudun sistemlerine büyük ölçüde zarar veriyor.”

Sabah başlangıç saatini değiştirmek büyük fark yaratabilir

Araştırmalar, ortalama 10 yaşındaki bir çocuğun sabah 8.30’dan önce, 16 yaşındaki bir gencin sabah 10’dan ve üniversite öğrencilerinin de sabah 11’den önce düzgün şekilde odaklamaya başlayamadığını akademisyenlere göstedi. Dr Kelley, bu yeni zamanlara uymanın öğrencilerin notlarının yüzde 10 artmasını sağlayacağına inanıyor. Eski bir ortaokul öğretmeni, okula başlama saatlerini 8.30’dan 10’a değiştirdi ve üst sınıfların sayısının yüzde 19 arttığını gördü.

Şirketler için başlangıç saatlerinin değiştirilmesi de bir fayda sağlayacaktır. Uyku yoksunluğu, günümüzün hızlı tempolu toplumunda artan bir endişe kaynağı ancak istatistikler dünya genelinde insanların yüzde 65’inin her gece ortalama sadece altı saat 27 dakika uyuduğunu ortaya koydu. Bu arada, her gece altı saatten az uykuyla sadece bir hafta geçmenin genlerin işleyişinde 711 değişikliğe yol açtığı bulundu.

Yeterince uyuyamamak, yorgunluk, endişe, hayal kırıklığı, öfke, kilo alma, yüksek tansiyon ve daha fazlası gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Dr Kelley’e göre sadece başlangıç zamanını değiştirerek tüm nesil çocuklar için yaşam kalitesini artırabilirsiniz.

Kaynak: Collective Evulation

Daha fazla oku: Yale ve Oxford’a göre, egzersiz yapmak sizi paradan daha mutlu ediyor