Spor yaptığınız gün kendinizi nasıl hissediyorsunuz? O gün ben daha enerjik ve keyifli oluyorum. Zaten sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna dememişler. Egzersiz yapmak bizi dinç tutarken, psikolojimize de iyi geliyor. Peki, egzersiz yapmak mı yoksa para mı sizi daha çok mutlu eder diye sorsak ne cevap verirdiniz? Yale ve Oxford’taki bilim insanları bu soruya yaptıkları bir araştırma ile cevap veriyorlar. Egzersiz yapmanın insanları paradan daha çok mutlu ettiğini iddia ediyorlar.

The Lancet internet sitesinde yayınlanan çalışma için bilim insanlar 1,2 milyondan fazla Amerikalının akıl sağlığı ve fiziksel davranışları üzerine veri topladılar.

Katılımcılara “Son 30 gün içinde, örneğin stres, depresyon ve duygusal probmlemler nedeniyle kendinizi mental olarak kaç kere iyi hissetmediniz?” soruldu. Gelirleri ve fiziksel aktivitelerinin de cevaplanılması istendi. Çim biçmek, çocuklarla ilgilenmek, ağır ev işleri yapmak, bisiklet sürmek ve koşmak gibi 75 farklı fiziksel aktivite içerisinden seçim yaptılar.

Daha fazla oku: Seyahat etmek maddi zenginlikten daha çok mutlu ediyor

Yale ve Oxford araştırmacılarına göre, egzersiz yapmak sizi paradan daha mutlu ediyor
Fotoğraf: Marvin Ronsdorf/Unsplash

Bilim insanları, düzenli egzersiz yapan insanların, spor yapmayan ancak yılda yaklaşık 25 bin dolardan faha fazla kazanan insanlar kadar iyi hissettiğini belirttiler. Yani sporun sahip olduğu mutluluk etkisini elde etmek için çok daha fazla kazanmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu, daha fazla spor yapmanın sizi daha fazla mutlu edeceği anlamına da gelmiyor. Hatta çok fazla egzersiz yapmanın ruh sağlığına zarar verebileceğini de ekliyorlar.

Die Welt‘e demeç veren Yale Üniversitesi’nden Adam Checkroud “Spor dayanıklılığı ve zihinsel yük arasında U şeklinde bir ilişki var” diyor. Çalışma, fiziksel aktivitenin sadece belirli bir zaman dilimine girdiğinde daha iyi zihinsel refah sağladığını söylüyor.

Çalışmaya göre, her biri 30 ile 60 dakika süren üç ile beş egzersiz seansı haftalık ideal zaman dilimi. Katılımcılardan, günde üç saatten fazla egzersiz yapanların akıl sağlığının, hiç fiziksel aktivite yapmayanlardan daha fazla acı çektiğini ortaya koyuyor. Ayrıca takım sporları gibi belirli sporların sosyalliği daha arttırdığını ve diğer sporlara göre akıl sağlığına daha pozitif etkisi olduğunu da söylüyor.

Şimdi o şirin popolarınızı kaldırıp biraz hareket edin!

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!

Kaynak: Bussiness Insider
Başlık Fotoğrafı: Bruce Mars/Unsplash