İşlerini severek takip ettiğim ve takdir ettiğim sevgili Özgür Çetin, Ramizes projesi ile Endless Riser isimli ilk parçasını yayınladı. Birçoğumuz zaten Özgür’den böyle bir adımı uzun zamandır bekliyorduk. Kendisi de zaten olması gerektiği zaman adımını attı.

Geçmişe giderek müzik kariyerinin ilk adım anılarını şöyle anlatıyor: Psy-trance ile tanıştığım 2002 yılında değil bu müziği üretmek DJliğini yapmak bile aklımın ucunda değildi. Üniversite okumak için İstanbul’dan Eskişehir’e gitmiştim. Yepyeni bir hayat başlamıştı. Eğleniyorduk. Çok eğleniyorduk! O yıllarda ülkemizde benim bildiğim kadarıyla neredeyse hiç psy-trance etkinlik yoktu. Underground elektronik müzik olarak daha çok Euro, Uplifting, Progressive Trance; Deep, Tribal, Progressive House ve benzeri müzikler çalardı.

2004 yılı başlarında Goa-trance’in yanısıra arşivimde oldukça full-on parça birikmeye başlamıştı. Eskimo, Fatali, Electro Sun, Astrix, Koxbox, 1200 Micrograms, GMS, Astral Projection ve benzeri sanatçılar Goa-trance’ı daha çok kitlelere hitap edecek biçime getirmeye başlıyordu. Bende ev partilerinde ufak ufak bu trackleri çalarak nabız yokluyordum ve inanılmaz eğlendirdiğini fark ediyorum.

Yepyeni bir sayfanın başlangıcı

Yine bu ev partilerinde aynı müzikten haberdar arkadaşlarla karşılaşmaya başlamıştım. Çok azınlıktaydık fakat müziğin hazır olan zihinlere hitap etme potansiyelinin de farkındaydık ve böylece ufak full-on etkinlikler düzenlemeye başladık. Bu etkinlikler sayesinde aslında potansiyelin tahmin ettiğimizden çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu müziği bilen ve kültürünü halihazırda yaşıyor olan bizden yaşça büyük grupları hatta DJ’leri keşfetmeye başladık. Hayatımda yepyeni bir sayfa açılıyordu.

Bu şekilde geçen iki yılın ardından 2006’da meşhur Soulclipse Festival’in gerçekleşmesi ile gümbürtü tam anlamıyla koptu diyebilirim. Artık psy-trance, Türkiye underground müzik piyasasında yerini resmi biçimde almıştı. Sonrasını zaten çoğumuz biliyor.”

Ramizes'ten ilk track: Endless Riser
Crystal Kids

Prodüksiyon için neden bu kadar beklediğini sorduğumda da böyle cevaplıyor: “Ben de bu soruyu kendime sık sık sormuyor değilim açıkçası. Hatta bazen kendime kızıyorum bile. Ama sanırım her şeyin bir yeri ve zamanı var. DJ’lik ve prodüktörlük birbiriyle her ne kadar alakalı olsa da bir o kadar da farklı şeyler. Herkes ikisi birden olamayabiliyor ya da ikisininde özelliklerini kazanması çok uzun sürebiliyor. Mesela; benim sanatçı yeteneklerini kazanmaya başlamam bu müzikle tanıştıktan ve onu yaşadıktan 18 sene sonraya nasip oldu. Kimisi hiç DJ’lik yapmadan direk üretmeye başlar ki bu insanlar benim için gerçek sanatçılar. Kimisi her daim DJ olarak kalır, bu insanlar da gerçek performansçılardır. İkisi birden olup ikisininde hakkını verebilenler de özel yetenekler. Yaşamı terk etmeden bu gruba dahil olabilmeyi hayal ediyorum.

Hedefim 10 yıl içinde 4 DJ projemi Live Act projeye çevirmek ve uluslararası psychedelic trance piyasasında en az B sınıfı sanatçı kategorisine girmek.”

Endless Riser parçasını nasıl buldunuz? Yorum olarak yazabilirsiniz.

Kendisini buradan takip edebilirsiniz:

crystal-kids.com
facebook.com/crystalkidss
facebook.com/ramizespsy/

Yolun açık olsun Ozzy!