Efsane ile gerçeklik arasındaki Mısır şehri Heracleion kayıptı ve bulunacağını kimse tahmin etmiyorken; Fransız sualtı arkeoloğu Franck Goddio, 2000 yılında Abu Qir Koyu’nda bulunan kalıntıları keşfetti.

Thonis olarak da bilinen İskenderiye yakınlarındaki bu şehir, şu an 2,5 km kıyıdan uzakta ve 10 m suyun altında. Antik Yunan tarihçilerinin bahsettiği efsanesi milattan önce 12’nci yüzyıla kadar dayanıyor. Truvalı Helen ve Paris‘in, Truva Savaşı’ndan önce burada mahsur kaldıklarına inanılıyor. Herkül‘ün kendine başka isim takarak şehri ziyaret ettiği de söylenir. Antik tarihçiler Herodotus, Diodorus ve Strabo da bu efsanevi şehirden bahseder.

2000 yılında keşfedilmesinden önce, kente ait hiçbir iz bulunamadı. O zamana kadar, akademisyenler Heracleion ve Thonis’in tek ve aynı kent olduğuna bile emin değildi. Ancak yapılan son araştırmalarla, akademisyenler Heracleion’un iç yüzünü anladı.

Eskiden, gelişen şehir olağanüstü zenginlik dönemi yaşadı. Yunan dünyasından gelen bütün gemiler için Mısır, mecburi olarak bir geçiş kapısıydı. Aynı zamanda Amun Tapınağı’ndan dolayı dini öneme de sahipti. 1,200 yıl önce ortadan yok olmuştu. Tahminen, büyük depremler ve seller nedeniyle kum ve çamur altına gömüldü.

Heracleion, bir uçtan bir uca 11 ile 15 km araştırma alanına sahip. 13 yıllık kazı sonucunda birçok eşya çıkartıldı.

18 Nisan 2015, Gaia Dergi