Yürümeyi sever misiniz? Sanırım ben uzun uzun yürüyebilirim. Ne sıkılırım ne de hayıflanırım. Eğer hava aşırı sıcak ve nemli değilse her türlü yürüyüşten keyif alabilirim. Canım sıkkın olduğunda da yürümek her zaman iyi gelmiştir. Yürüyüş beni gerçekten sakinleştiriyor.

Bazen minik maceralar yaşamak için yürüyorum. Ormana doğru yürüyüp karşıma ilginç şeyler çıkabiliyor. Bitkileri ve böcekleri inceliyorum. Doğanın içinde neler çıkacağını asla bilemezsiniz. Sizi her zaman şaşırtabilir.

Bazen de etrafı keşfetmek için yürüyorum. Üniversitedeyken hep yürüdüm. Okul çıkışı Beyazıt’tan Eminönü vapuruna kadar yaz kış demeden yürüdüm. Hatta Beşiktaş’a kadar yürüdüğüm zamanlar oldu. O yol boyunca gördüğüm tarihi binalara, elli kere baksam da sıkılmadım. Eski yapılar beni hep iyi hissettirdi. Neden bilmiyorum.

Evden çalışıyorum. Bu yüzden her gün biraz dolanmaya çıkıyorum. Evde spor yapsam dahi açık alana çıkmak ve yürümek ihtiyacım olan bir şey. Zihinsel rahatlama ve belki de yürümenin sağlayabileceği yaratıcı kıvılcımlar derinden ihtiyacım olan şeyler.

Yürüyüş, ihtiyacımız olan sakinleştirici ve onarıcı bir aktivitedir
Yürüyüş yapmak çift olarak da yapılacak en güzel şeylerden biridir. Fotoğraf: Vladimir Kudinov/Unsplash

Yani arkadaşlar yürüyün. Yürümek en kolay fiziksel eylemlerden biri. Hepimizin harekete ihtiyacı var. Bunun en basit cevabı da sanırım yürümek. Nörobiyolog Shane O’Mara, Yürüme Övgüsü: Yeni Bir Bilim Keşif isimli kitabında “Yürüme … bir tür aktif tembellik türüdür ve zihinsel dolaşmayı kolaylaştır” diyor. Yürüyüşün hem mental hem de fiziksel olarak faydaları var.

Yaşadığınız yere bağlı olarak uzun ya da kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Yürüyüş için özel bir giysiye ihtiyacınız yok. Rahat bir şeyler giymeniz yeterli. Ayakkabınızın rahat olması uzun yürüyüşlerde size kolaylık sağlayacaktır.

Yürürken burundan uzun derin nefes alıp, uzun derin nefes verebilirsiniz. Ya da burundan uzun derin nefesler alıp, ağızdan uzun bir haaa sesi çıkartarak da verebilirsiniz. Nefesleri ağızdan almayın çünkü açık havadaki partikülleri burun temizleyerek alır, ağız bunu yapamaz. Eğer orman içinde yürüyorsanız bu size çok iyi gelecektir. Çiçekleri koklayın, böcekleri selamlayın, ağaca sarılın. Orman banyosu yapın.

Yürüyüş biraz sıkıcı geliyorsa tempolu yürüyebilirsiniz ya da dans ederek yürüyün. Kimin umrunda? Yürürken dans adımları yapmak, dönmek yürüyüşünüzü eğlenceli hale getirebilir.

Kendinizle bağlantılarınızı derinleştirmek harika olacak!