Bilim insanları küresel geri dönüşüm adına neler yapabileceklerini araştırmaya devam ediyorlar. Bu mücadele içinde araştırmacılar yeni bir enzim keşfettiler ve bu mutant enzim plastiği saatler içinde geri dönüştürebiliyor.

Bilim insanları bu mutant enzimin soda şişelerinde, tekstil ürünlerinde ve ambalajlarda kullanılan polietilen tereflatı (PET) birkaç saat içinde ham, bozulmamış malzemelere ayırabileceğini söylüyorlar. Genellikle düşük kalitede olan ve sadece giysi, halı gibi ürünler için kullanılabilen geleneksel PET geri dönüşümünün aksine, bu yeni işlem gıda sınıfı şişelerine uygun dayanıklı temel malzemelerle sonuçlanıyor.

Enzim İnovasyon Merkezi Direktörü Profesör John McGeehan, bu yeni buluşun PET’in endüstriyel ölçekte gerçek biyolojik geri dönüşüm olasılığını bir olasılık haline getirdiğini söylüyor. Petrole olan güveni, karbon emisyonlarını ve enerji kullanımını azatma ve teşvik etme potansiyeline sahip atık plastiklerin toplanması ve geri dönüştürülmesi hesap edildiğinde, bunun çok büyük bir ilerleme olduğunu da ekliyor.

Daha fazla oku: İrlandalı genç sudan mikroplastik maddeleri ayıklayan projesiyle global bilim ödülü kazandı

Mutant enzim ileriye doğru büyük bir adım

Plastik atıklarla ilgili kültürel savaşın ön safhalarında yer alan bilim insanları yıllardır PET ve diğer plastikleri parçalayabilecek mikrobiyal enzimler aradılar. Bu yeni bulunan mutant enzim de ileriye doğru büyük bir adım olarak görülüyor.

Son zamanlarda bir grup Alman bilim insanı, poliüretan plastiği parçalayan bir bakteri keşfettiler ancak ticari skalaya ulaşmanın on yıl bulabileceğini de eklediler. 2018 yılında McGeehan, benzer bir enzim kullanan bir girişimin de baş araştırmacısıydı. Bu son araştırmanın arkasında Fransız bir şirket var: Carbios. Araştırmacılar, enzimin kararlılığını ve verimlililğini arttırmak için yaprak dalı kompost kütinaz (LLC) olarak bilinen varyasyonlarına mutasyon uyguladı. Araştırmaya göre, küçük bir reaktördeki 200 gram PET, sadece 10 saat içinde orijinal kimyasal yapı taşlarına yüzde 90 oranında indirgendi.

Hedef 2021

Yeni mutant enzim sadece sadece PET üzerindeki etkili ama yine de dünya çapında geri dönüşüm özelliklerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Enzimi endüstriyel ölçekte kullanma çabasıyla Carbios, gelişimi hızlandırmak için Pepsi, Nestle ve L’Oréal gibi şirketlerle ortaklık kurdu. Amaçları 2021 yılına kadar Fransa’nın Lyon kentinin dışında bir tesisin kurulması ve 2025 yılına kadar da uluslararası piyasaya tanıtılması.

Enzimin PET’leri parçalamasına izin vermek için plastiğin hâlâ öğütülmesi ve ısıtılması gerekiyor.

Kaynak: TreeHugger