İrlanda’nın Cork eyaletindeki Ballydehob köyünden Fionn Ferreira adlı genç, mikroplastik maddeler ile ilgili projesiyle 13 ile 18 yaş arası öğrenciler arasında düzenlenen ve prestijli bir global bilim yarışması olan 2019 Google Bilim Fuarı’nın galibi oldu.

18 yaşındaki Ferreira’ya California Mountain View’deki Google Uluslararası Merkezi’nde düzenlenen törende 50 bin dolar burs verildi. Ferreira 24 finalist arasından birinci oldu. Projesi sudan çapı 5 mm’den küçük olan mikroplastikleri ayıklamak için yeni bir yöntem sunuyor. Mikroplastikler ve benzerleri çoğunlukla sabunlarda, duş jellerinde, cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor. Bunlar ayrıca diş macunları ve temizlik maddelerinde de bulunabiliyor. Su yollarında, balık ve diğer yabani hayvanlar plastiklerin kırpıntılarını yanlışlıkla yemek olarak yiyebiliyor ve bu nedenle mikroplastik maddeler besin zincirine dahil oluyor. 

Şu anda Avrupa’daki atık su arıtma merkezlerinde mikroplastiklerin taranması ve filtrelenmesi gerçekleştirilemiyor. İrlanda ise mikroplastik içeren ürünlerin satışını, üretimini, ithalat ve ihracatını yasaklayan kanunlar çıkarmayı planlıyor. 

Daha fazla oku: Okyanuslardaki plastikleri yiyen ve onları suya çeviren bakteri geliştirdiler

İrlandalı genç sudan mikroplastik maddeleri ayıklayan projesiyle global bilim ödülü kazandı
Fionn Ferreira

Daha fazla oku: Pestalotiopsis microspora: Plastik yiyen mantar

Ferreira, sudan mikroplastikleri ayıklamak için yağ ve manyetit toz kombinasyonu olan ferrofluidleri (manyetik sıvı) ve mıknatısları kullandı. Yapılan bin tane testte Ferreira su numunelerinden mikroplastiklerin yüzde 87’sini temizlemeyi başardı. Ferreira çalışması hakkında şunları söylüyor: “Kullanılan yöntem çamaşır makinesinden elde edilen lifler üzerinde çok etkilidir fakat polipropilen plastikler üzerinde daha az etkilidir.” Ferreira bulduğu yöntemin yeni projelere temel oluşturabileceğini ifade ediyor ve ekliyor: “Bir sonraki adım bunu endüstriyel düzeye yükseltmek olacak.”

Genç bilim insanı Schull Planetarium’da küratör olarak çalışıyor, akıcı şekilde üç dil konuşabiliyor ve şimdiden 12 tane bilim ödülüne sahip. Ayrıca orkestra düzeyinde trompet çalıyor. 

Ferreira’nın yönteminin sudaki mikroplastikleri nasıl ayıkladığını izlemek heyecan verici. Projeyle ilgili tanıtım videosu:

Kaynak: The Journal