Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bebeğinizin beyninin gelişmesine zarar veren toksik ağır metaller, bebek mamalarının birçoğunun içerisinde var.

ABD’deki büyük üreticilerin 168 bebek maması ile gerçekleştirdikleri testlerin sonucunda, yüzde 95’inin kurşun, yüzde 73’ünün arsenik, yüzde 75’inin kadmiyum ve yüzde 32’sinin cıva içerdiği ortaya çıktı. Yiyeceklerin dörtte biri de dört ağır metalin hepsini içeriyordu.

Test edilen her beş bebek mamasının birinde, halk sağlığı savunucuları tarafından onaylanan (Yine de uzmanlar hiçbir kurşun seviyeyinin güvenli olmadığı konusunda hemfikir) 1 ppb kurşun limitinin 10 katı vardı.

Bulgular, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından daha önce yapılan bir araştırmaya benziyordu. Test edilen 39 bebek mamasının 33’ünde aynı metallerden biri veya da fazlası çıkmıştı.

Pirinç bazlı ürünler, tatlı patatesler ve meyve suları nörotoksik zarar riski en yüksek gıdalar olarak belirlendi. Raporda, “Yiyeceklerde bulunan eser miktarlarda bile, bu kirletici maddeler gelişen beyne etki edebilir ve çocuğun IQ’sunu yıpratabilir. Bebeğin yediği her öğün ve atıştırmalıklarla birlikte etkileri ortaya çıkabilir” diyor.

ABD'de test edilen bebek mamalarının yüzde 95'inden toksik metaller çıktı

Anne babalar ne yapabilir?

Analiz, hangi bebek mamalarının en yüksek riske sahip olduğunu gösteriyor ve daha güvenli alternatifler de sunuyor.

Prinç gevreği ve tahıllar

Pirinç temelli endüstriyel bebek mamaları çok yüksek miktarda arsenik içeriyor ve bir bebeğin anne sütünden sonra en çok tükettiği ilk şey olara geçiyor.

ABD'de test edilen bebek mamalarının yüzde 95'inden toksik metaller çıktı
Fotoğraf: Derek Owens/Unsplash

What to Feed Your Baby” isimli kitabın yazarı ve çocuk doktoru Tanya Altmann, ebeveynlere yulaf, arpa, buğday ve kinoa gibi tahıllar dahil olmak üzere çok çeşitli gıdaları ilk gıda olarak tavsiye ediyor. Ayrıca bebekler için en iyi yiceğin avokado, sebze püresei ve yer fıstığı olduğunu da söylüyor.

Diş çıkarma yiyecekler

Rapor, diş çıkarma bisküvilerinin arsenik, kurşun ve kadmiyum içerebileceğini belirtiyor. Bunun yerine bebeğinizin acısını donmuş muzlar, soyulmuş ve soğutulmuş satalıklar ile dindirebilirsiniz.

İçecekler

Meyve suları iyi bir seçenek değil. Şeker oranları çok yüksek. Lifsizdir ve diş çürümesine neden olur ve daha sonra da obeziteye katkı sağlar. Meyve sularının çoğu arsenik içerebilir. Bunun yerine uzmanlar suyun daha iyi bir seçenek olduğunu söylüyorlar. Zaten altı ayın altındaki bebekler sadece anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu yaştan sonraki süreçte taze sıkılmış veya içeriğinin yüzde 100 meyve suyu olan içecekleri tercih edebilirsiniz.

Meyveler ve sebzeler

Tatlı patatesler ve havuçlar A vitamini ve diğer önemli besinlerin mükemmel kaynakları da olsalar rapora göre kurşun ve kadmiyum açısından yüksek değerlere sahipler. Organik olanlarını tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca birçok farklı renkteki meyve ve sebzelerle besleyin.

Kaynak: CNN
Başlık Fotoğrafı: Providence Doucet/Unsplash