Avustralya 3D baskı ile yüksek teknolojili kenevir evleri yapmayı planlıyor
close
Sürdürülebilir Yaşam

Avustralya 3D baskı ile yüksek teknolojili kenevir evleri yapmayı planlıyor

Avustralya 3D baskı ile yüksek teknolojili kenevir evleri yapmayı planlıyor

Avustralyalı bir şirket, 3D baskı ile yüksek teknolojili kenevir evleri projesini hayata geçirme planlarını açıkladı.

Kenevir konusunda önemli ataklar yapan biyo-teknoloji şirketi Mirreco, yaptığı işlerin küresel ısınmaya etkisine dikkat eden bir misyon edinmiş. Şirket, konut ve ticari bina için yenilikçi, karbon nötr kenevir paneller geliştirmiş. Katlar, duvarlar ve çatılar halinde 3D yazdırabiliyorlar.

Kenevir hızlı büyüyen bir bitki. Aynı zamanda verimli ve doğa dostu bir yapı malzemesi haline getirilebiliyor ve büyük miktarlarda karbondioksiti emme kapasitesine de sahip. Şirket, kenevir panellerinin, geleneksel yapı malzemelerine göre de yapılsak olarak sağlam, üretilmesi kolay ve üstün termal performans sağladığını iddia ediyor.

Daha fazla oku: Gezegene zararlı 5 şeye kenevir alternatifi

Tasarlanan sürdürülebilir kenevir evleri konseptinde zeminler, duvarlar ve çatı, kenevir biyokütlesi kullanılarak yapılacak. Pencereler, ışığın elektriğe dönüştürüldüğü camdan geçmesine izin veren en son teknolojiyi içerecek.

Güney Hollanda kenti Eindhoven’ın yakınındaki Hollandalı Bosrijk kasabası, dünyanın yaşanabilir ilk 3D baskılı evlerinin yeri olarak ilan edildi. Proje beş sürdürülebilir, 3D baskılı beton evden oluşuyor ve konut sakinlerinin gelecek yılda taşınması bekleniyor.

Daha fazla oku: Kenevir ile nükleer radyasyon atıkları ve zehirli kimyasallar temizleniyor

Kaynak: The New Daily

Yeşim Özbirinci

Yazar Yeşim Özbirinci

Yazar. Gezgin. Maceracı. Vegan. Psy DJane. Fire Performer. ☮ Fakir ama kültürlü.

Bir Yorum Bırak