Dünyanın en çok izlenen ülkesi Çin, Black Mirror bölümlerini hayata geçiren ilk toplumlardan biri oldu diyebiliriz. Artık yeni ürettiği 500 megapiksel kamera ile büyük bir kalabalığın içindeki bir kişiyi mükemmel bir şekilde seçebiliyor. Eleştirmenler, bu kameranın toplumu kontrol etmek için ve aynı zamanda Çin’deki Sosyal Kredi Sistemi için de kullanılacağının altını çiziyor.

Çin, yüz tanıma yöntemini kapsamlı bir şekilde test ediyor; suçluları tespit etmek ve hatta öğrencileri izlemek için bile kullanıyor. İnsanlar basit bir yüz taramasıyla ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.

Daha fazla oku: Teknoloji ve insan arasındaki savaş; bilim insanları 5G hakkında uyarıyor

Bu süpe çözünürlüklü kamera sistemi, insan gözünün 120 milyon piksel çözünürlüğünden beş kat kadar daha ayrıntılı. On binlerce kişinin oturduğu bir stadyumda, kamera panoramik bir fotoğraf çekebilir ve kalabalığın içindeki her belirgin yüzün net ve mükemmel bir şekilde görüntülenmesini sağlayabilir.

Global Times‘a göre; kamera Fudan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi Changchun* Optik, İnce Mekanik ve Fizik Enstitüsü tarafından geliştirdi. Ayrıca Global Times, bu kamera ile belirli hedeflerin anında bulunabileceğini de belirtiyor.

Araştırma ekibindeki bilim insanlarından Zeng Xiaoyang, polisin kalabalığı izlemesi, suçluları bulması ve kazaları önlemesi için bu sistemi Şangay’ın merkezinde kullanabileceklerini belirtti.

Daha fazla oku: 5G dünya tarihindeki en aptal fikir mi?

Orwellian gerçekliği?

Kameranın kuşkusuz etkileyici bir teknolojik başarı olmasına rağmen eleştirmenler ucu dokunabileceği Çin toplumununun mahremiyetine olan etkilerine işaret ediyor.

Avustralya’daki ABC News, kameranın şu anda geliştirilmekte olan Çin’in Black Miror benzeri Sosyal Kredi Sistemi’nin bir parçası olarak kullanılabileceğini iddia ediyor. Sosyal Kredi Sistemi, bireysel vatandaşları izleyen ve değerlendiren bir program.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi hükûmet eleştirileri yapan bir gazetecinin Sosyal Kredi Puan’nı sıfırlanmış, kara listeye alınmış. Bu yüzden toplu taşıma metroya binemiyor. Sosyal Kredi Puanı’nıza göre, neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız, satın alabileceğiniz ve satın alamayacağınız gibi şeyler belirleniyor.

Güney Çin Sabah Postası‘nın belirttiği gibi, ülke zaten dünyada en çok izlenen ülke. Bu teknoloji, tamamen teknolojik açıdan etkileyici olsa da, 1984 kitabındaki Orwell’in kurgusal Big Brother’ını andırıyor.

*Kuzeydoğu Çin’in Jilin Eyaleti’nin başkenti

Kaynak: Interesthing Engineering