Sabah erkenden uyanıp işe gitmek ve günün uzun saatini ofiste geçirmek kulağa pek hoş gelmeyebilir ama ofisinizde bazı değişiklikler yapmak, ortamınızı biraz renklendirmek, orada bulunduğunuz süreyi daha çekilebilir kılacaktır. İster freelance veya büyük bir şirkette çalışın ister orta ölçekli bir yerde çalışın içinde bulunduğunuz alanı güzelleştirmeniz büyük farklılıklar yaratacaktır. Gittiğiniz her yere güzellikler getirmeniz, oralara bir şeyler katmanız, inanın, birçok şeye farklı şekilde bakmanızı sağlayacak.

Son zamanlarda ofis çalışanları ve yöneticileri, çalışma ortamlarına doğa dostu fikirleri uygulamaya başladılar. Böyle bir ortam aynı zamanda sizleri motive edebilir ve ilhamınızı arttırabilir. Eğer siz de bunların iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız, ofisinizi daha doğa dostu yapabilmeniz için deneyebileceğiniz birkaç yöntemim var.

Geri dönüşüme başlayın

Elbette ilk adım geri dönüşüm! Bu, size basit gözükebilir ama bizim insanlarımız henüz bunu bile uygulamaya alışık değiller ama bu yöntem ofis için gerçekten etkili olabilir. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Atıkların geri dönüşüm çıkmazı yazımı incelerseniz geri dönüşümün kendi içinde olan sorunlarını daha net anlayabilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca atık üretmemeye, geri dönüşümü kendi içinde çevirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin; yazıcıdan hatalı çıkartılmış kâğıtların temiz taraflarını ilk etapta notluk olarak kullanabilirsiniz. Atık miktarınızı azaltmak, aynı zamanda yıllık olarak daha az malzeme kullanmanızı da sağlayacaktır.

Kâğıtsızlaş

Ofislerde inanılmaz derecede kâğıt tüketimi gerçekleşiyor. Bunu dememe gerek yok, zaten biliyorsun. Artık teknoloji çağındayız. Kâğıtlara dokunmak, onlarla uğraşmak daha kolay ve daha güzel ama bazen sevdiğimiz şeylerden feragat etmemiz gerekebiliyor. Bu yüzden ofiste kâğıt kullanımını azaltacak yöntemlere geçebilirsiniz. Zorunda kalmadıkça çıktı alınmaması için çalışanları teşvik edin. Bulut tabanlı hizmetleri ve çevrimiçi kaynakları nasıl kullanacakları konusunda öğretin.

Daha fazla oku: Kampüsünüzde uygulayabileceğiniz doğa-dostu pratikler

Ofisinizi daha doğa dostu yapmanın yolları
Fotoğraf: Campaign Creators/Unsplash

Banyolarınızı güncelleyin

İş yerlerini daha sürdürülebilir hale getirme konusunda banyolar önemli alanlar arasında sayılıyor. Alçak sifonlu tuvaletler ve alçak akışlı musluklar gibi şeyler her yıl önemli miktarda su tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Her şeyi kapatmaya başlayın

Ofisten ayrılmadan önce herkesi aletlerini kapatmaya, hatta fişlerini çekmeye ve ışıklarını söndürmeye teşvik edin. Elektrik tüketiminiz ve buna bağlı olarak faturanız da bir hayli azaltacak.

Eski ofis mobilyalarınızı yeniden kullanın

Yani bir ofise geçerken aklınıza gelecek ilk şey yenilenmek olacaktır. Ama bu hiç sürdürülebilir değil! Eski ofis mobilyalarınızı geri dönüştürün ve yeniden kullanın. Yenilenmeyi farklı bakış açısı ile hayatınıza geçirebilirsiniz. Bu aynı zamanda bir ton para tasarrufu da demek!

Sürdürülebilir sohbetler

Ofis çalışanları ile toplanıp, sürdürülebilir pratiklerle ilgili beyin fırtınası yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili uygulamaları, kendi yaşamlarında da yapmalarına teşvik etmek çok hoş olmaz mı? Ofiste edindikleri alışkanlıkları eminim özel hayatlarında da devam ettirmek isteyenler olacaktır. Ayrıca bu olayı daha eğlenceli kılabilirsiniz. Örneğin; ofise kendi termosu ile gelenlere, yeniden kullanılabilir pipet kullananlara patrondan bir pasta ödülü kulağa güzel geliyor!

Ofisinizi daha doğa dostu yapmak birkaç günlük bir iş değil ama yine de göz önünde bulundurmanız gereken bir proje. Kolay değil ama imkânsız da değil! Herkese iyi çalışmalar…

Kaynak: Thrive Global