Son bir haftadır gündemdeki konunun ne olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek: Defne Joy Foster’ın vefatı. Öncelikle ailesine baş sağlığı dilerim. Defne’ye de Allah’tan rahmet…

Duyunca herkes gibi şok oldum ben de. İnsana genç yaşta ölüm uğramaz gibi geliyor ama böyle bir gerçek var; ölümün yaşı olmaz! Hayatın belki de en zor oyunu kimine göre. Ne zaman sobeleneceğini bilemezsin.

Herkesin bir gün kaçamayacağı aşikardır, beni en çok üzen 18 aylık bebeğin annesiz kalması. Ama elden ne gelir, hayatın türlü acıları var biz insanlar için.

Kötü olan birilerinin göçmesi değil bu dünyadan aslında, kötü olan insanların ölünün arkasından olayları görmüş ya da çok biliyormuş gibi konuşmaları. Kendi bakış açılarının herkesçe aynı olduklarını sanmaları. Her şeyin kime zarar verir demeden düşüncesizce yayılması. Milletin ağzı torba olmadığı gibi bunu lehlerine kullanmayı aşağılıkça kullanan insanların olması.

Özellikle bunu bir “köşe yazarı”nın yapması. Evet, bu kişi Hıncal Uluç. Bu adam gelip de evli bir kadının başka bir erkeğin evinde kalıyor diye göre ahlak polisliği yapması ne kadar gereksiz. İnsanların yaşayışları kimseyi ilgilendirmez. 

Hayır, aldatma ya da kendi ahlakınla ilgili fikirlerini beyan etmek istiyorsan, bunu Defne Joy Foster üzerinden yapma. Bu tamamen gündemdeki konudan prim yapmaktır. Unutmadan da söyleyeyim, yakında bir kitabı çıkacakmış Hıncal Uluç’un!!! Çirkinliği üzerine daha fazla bir şey demek istemiyorum.

Kaldı ki Defne’nin özel hayatı kimine göre yanlış da olsa kimseyi alakadar etmez. Toplumda o kadar yanlış şey varken bir tek kelime etmezsiniz. Bir annenin başka bir erkeğin evinde neden ölü çıktı diye ahlaksız damgası vuruyorsunuz açık açık. Bunu diyen kişiler de hayatlarını sütten çıktıkları gibi ak yaşıyorlar ya. Millet olarak çok güzel biliyoruz zaten ahlak polisliğini, sadece kadına yafta yatıştırmayı.

Ha! Bir de alkol ile ilgili yorum yapan çok bilmişler var. Üstünü bu bir de çok sevgili hükûmetimizin +24 olayıyla süslendirip “Meğerse ne kadar haklıymışlar” diyenler. Burada ilaçla birlikte alkolün alınma hatası olabilir, de tutup da bir kişinin hatasını tüm toplumdan çıkarmak nedir? Yasaklamak ayrı bir olay bilinçlendirmek ayrı…

Yaşayışları sorgulamak haddimize değil, ortada bir acı vardır. Ortada bir hata varsa da böyle birilerinin üzerinden anlatılmaz, millete ibret olsun diye. Topluma ders olsun diye herkesi taksim meydanında sallandırsalardı işimiz vardı o zaman daha çok.