Beat Kuşağı konusu geçtiğinde insanların aklına dört şey geliyor: Yolda ile Jack Kerouac, Uluma ile Allen Ginsberg, Neal Cassady ve Lawrence Ferlinghetti.

San Francisco’daki hippi hareketine bayrağı devreden ikonlar, Jerry Cimino tarafından kurulan San Francisco’nun Beat Müzesi‘ni onurlandırdı. Henry Miller Kütüphanesi’nde konuşma yapan Cimino, efsanevi şairler, yazarlar ve sanatçılar hakkında bilinmesi gerekenleri anlatmıştı.

Cimino’ya göre, Beat Kuşağı hakkında büyük olasılıkla bilmediğiniz sekiz şey:

1. Yolda‘nın orijinal taslağında ilk satır, ana karakter Jack’in ölü babasından söz ediyor. Satır daha sonra şöyle değiştirildi: “Eşimden ayrıldıktan çok süre geçmeden Dean ile tanıştım ve ayrıldık.” Muhtemelen daha fazla okuru çekmek için yapıldı.

2. Gerçek Beat Müzesi, Monterey’de bulunan Cimino’nun eşinin kütüphanesinden ortaya çıktı.

3. Beat kavramı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktı. Kerouac, Beat’in “yorgun ve bitkin” anlamını “mutlu eden” diye yeniden şekillendirdi.

4. Amerika hükûmeti kovuşturmasından kaçınmak için Uluma‘nın ilk baskısı İngiltere’de Lawrance Ferlinghetti tarafından basıldı. Daha sonra, Uluma nedeniyle tutuklanabileceğini düşündü ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne Uluma‘nın bir kopyası gönderdi. Uluma’yı çevreleyen müstehcenlik tanıtımı Beat Kuşağı’na büyük bir dikkat çekti.

Beat Kuşağı hakkında bilmediğiniz 8 şey
Jerry Cimino

5. Birçok tartışmaya göre şair Charles Bukowski, Beat Kuşağı’na mensup değil. Beat Kuşağı uzmanı sayılan Cimino da bunu doğruluyor: “Bukowski kesinlikle Beat Kuşağı’na ait değil ve böyle tanımlanmaktan da nefret ederdi.”

6. Jack Kerouac, altı yaşına kadar İngilizce konuşmuyordu. Massachusettes’in Lowell bölgesinde Fransız Kanadalı bir ailede dünyaya gelen Kerouac’ın ana dili Fransızcaydı.

7. Kerouack sarhoş olduğunda Allen Ginsberg ile seks partneriydi. Cimino, Kerouac’ın bunun hakkında asla yazmadığını söyledi.

8. Beat figürü Neal Cassady, kısmen Ken Kesey’in Guguk Kuşu eserindeki R.P. McMurphy karakterinden ilham alındı; fakat bu konu hakkındaki kafalardaki sorular ortadaki iddianın etrafını kuşatmış durumda, çünkü kitap onlar tanışmadan önce yayımlandı. Kesey, hikâyenin yarısının doğru olduğunu ortaya koydu. Kitabı yazmadan önce Neal ile tanışmamıştı, fakat McMurphy karakteri, Kerouack’ın Yolda‘sında Dean Moriarty tarafından ilham alındı.

16 Kasım 2015, Gaia Dergi