Amerikan federal yasalarına göre, ruhsat sahibi araştırmacılar dışında kenevir bulundurmak yasa dışıdır. Bununla birlikte sayıları gün geçtikçe artan eyaletler, bölgeler ve özellikle Columbia bölgesi, tıbbi kenevirin yasallaştırılması için yasalar çıkartıyor.

Kenevir, merkezi sinir sistemi ve bağışıklık sistemi dahil olmak üzere vücutta ilaç benzeri etkilere yol açan fitokanabinoidler olarak da adlandırılan kannabinoidleri içerir. Kenevirdeki ana psikoaktif kannabinoid delte-9-THC’dir. Diğer aktif kannabinoid olan kannabidiol (CBD), delta-9-THC’ye yol açmadan ağrıyı ve iltihabı azaltabilir.

ABD Sağlık Bakanlığının bir parçası olan Ulusal Sağlık Enstitüsüne ait internet sitesinde “kannabinoidlerin kanser ve kanser tedavisinin yan etkilerini tedavi etmede yararlı olabileceğini” gösteren bilgiler yer almaktadır.

İnternet sitesi ayrıca, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen PubMed veritabanındaki CAM’da (Complementary and Alternative Medicine), insanlarda kanser tedavisi olarak devam eden kenevir çalışmalarının bulunmadığını da ekliyor. Kim bilir belki de küçük çalışmalar yapılmıştır, ancak sonuçları bildirilmemiştir veya daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmemiştir.

Kannabinoidler normal hücreleri korurken kanserli hücreleri öldürebilir

Kannabinoidler kanser ve kanser tedavisinin yan etkilerinin tedavisinde yararlı olabilir

Daha fazla oku: Kemoterapi sırasında düşük dozda CBD kullanmak etkili olur mu?

Kenevir ve kannabinoidler; ağrı, bulantı, iştah kaybı, anksiyete gibi kanser ve kanser tedavilerinin yan etkileri ile baş etme yolları olarak da incelenmiştir. Ulusal Kanser Enstitüsü, laboratuvar çalışmalarının, kannabinoidlerin normal hücreleri korurken kanser hücrelerini öldürebileceğini gösterdiğini ileri sürmektedir. İddiaya göre, tümörlerin büyümesi için gerekli kan damarlarının gelişimini engelleyerek kanserli hücrenin büyümesini engelleyebilirler.

Tıbbi kullanımının yasal olduğu ABD eyaletlerinde, kenevir, kanser hastaları tarafından ağrıyı hafifletmenin bir yolu olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak buna rağmen Kanser Araştırmaları Hayır Kurumu, dünya çapında araştırmalarına devam etmekle birlikte, ister doğal ister sentetik olsun, kannabinoidlerin hastalarda kanseri etkili bir şekilde tedavi edebileceğini kanıtlamak için yeterli güvenilir kanıtın olmadığını dikkatli bir şekilde açıklamaktadır. Bu nedenle, kenevir ve türevleri hastalığa ve tedaviye bağlı semptomları hafifletmeye yardımcı olsa da, hâlâ kanser karşıtı etkisinin klinik bir kanıtı yoktur.

Tıbbi kenevirin belirli koşullarda yardımcı olabileceğini düşünen araştırmacılar kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar üzerindeki olası olumlu etkilerini araştırmaktadır. Örneğin, kemoterapinin neden olduğu bulantı ile başa çıkmanın bir yolu olarak düşünülmektedir.

Ayrıca kötü huylu beyin kanseri ile mücadelede kannabinoidler ve radyoterapi kullanımı üzerine yapılan 2014 tarihli bir araştırma da umut verici sonuçlar verdi ancak bizler işin hâlâ “kanıtsız sonuç” aşamasındayız.

Yine de, hâlâ kenevir hakkında yeterince şey bilmediğimize de dikkat çekiyorlar.

NOT: Makalenin orijinal içeriği 2016 yılında yayınlanmıştır. Bu makaleden sonra sonuçları, etkileri, bulguları değişmiş olabilir.

Kaynak: Healty Food House
Başlık Fotoğrafı: Enecta Cannabis extracts/Unsplash

Bu yazı tamamıyla açıklama, bilgilendirme amacıyla orijinal kaynağından çevrilerek hazırlanmıştır. Yazarın ve sitenin hiçbir suretle teşvik etme, özendirme amacı yoktur. Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak, tehlikeli ve kanunen yasaktır. Kesinlikle tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. Yazar burada kenevirin doğru kullanılması takdirde ekolojik faydasını göstermektedir.