İsme Aldanıp da “Aa bak bu kısırı hiç duymamıştım, bir de bunu deneyelim“, deyip sonra da gelip de “Ulan bu bildiğimiz kısır, bizi mi kekoluyon?” demeyin. Çünkü bu bildiğimiz kısır, ismi canım istedi, attım. Ben yaptım oldu hesabı.

Akşam akşam canımızın çekmesi üzerine kısır yapmaya karar verdik. Eksik olan malzemeler tamamlandıktan sonra Mariah Carey kaseti eşliğinde doğramaya başladık. Özel olmayan tarifi veriyorum:

Vallahi ben ölçü mölçü bilmem. Midenizin hesabını siz biliyorsunuz. Ona göre mantık hesabı ayarlayın. Sevdiğiniz sevmediğiniz tatlara göre içine katın ya da katmayın. Şimdi genel olarak neler katılabilir onları diyeyim. Adettendir, böyle koyunca vermek lazım.

Meksika Usulü Kısır
  • Soğan (Kuru ve taze; ikisinden de katılabilir ama ben sadece taze soğan kattım. Bence bir kısır için olmazsa olmazlardan biridir)
  • Maydanoz (Sap mısınız, saplarını katıyorsunuz diyesim geldi. Sapını sevmediğimizden ailecek yapraklarını ayırıp doğruyoruz. Geriye zaten çok fazla kalmıyor. Bir demet bile yeridir. Fazla maydanoz göz çıkarmaz. Sağlıklıdır.)
  • Domates salçası katılabilir ama ben katmadım onun yerine domates ve biber püresi kattım. Ayrıca (burası önemli çoğu kişi katmadığını gördüm) domates doğrayın şu kısırın içine Allah aşkına.
  • Tabii ki de kısırlık bulgur.
  • Marul, dereotu, sivri biber, salatalık da lezzet olsun diye ekledim.
  • İsteğe göre sarımsak da katılabilir. Ama ben katmadım.
  • Baharatlar: Pul biber, sumak, isot (Bakın sumak önemlidir. Katmayanlar var aranızda biliyorum.)
  • Can noktası olan Nar Ekşisi
  • Tuz, limon, zeytinyağı
Meksika Usulü Kısır

Şimdi öncelikle yine belirteyim ki kısır canavarı olduğumdan paketin hepsini yaptık. Normal insanlar için bu kadara gerek yok. Neyse, büyükçe bir kap alın ve bulguru boşaltın, üzerine sıcak suyu, üstünü çok hafif geçecek biçimde koyun ve suyu çekene kadar o orada kendi halinde cebelleşsin. O sırada siz doğranacak tüm malzemeyi ince ince doğrayın. Ayrı bir kapta doğradığınız malzemeleri karıştırın.

Meksika Usulü Kısır

Daha sonra sosu içi ayrı bir kap alın domates, salça ya da püre mi ne katıyorsunuz buraya dökün. Sonra baharatları ve en son nar ekşisini de unutmayın.

Bunu da yaptıktan sonra bulgurla doğranan malzemelerin birleşimini sağlayın, en son da sosu üstlerine dökün. Sonra tek yapacağınız iş karıştırmak ve servis etmektir.

Meksika Usulü Kısır

Ve kısırın son hali. Dadadadadada…. Afiyet olsun. Acı seven kendi tabağına koyarken daha çok pul biber koyabilir. Göz zevkinize göre süsleyerek servis edebilirsiniz. Kısır canavarlığımdan aşağıdaki sanayi şekil bir kapta olduğu gibi yiyorum.

Son olarak bu dünyada kısır yapabilenler ve kısır yapamayanlar vardır. Birçoğu kısır yaptım der ama içine ne sumak katar ne domates hele bir de nar ekşisini unutan olunca olmuyor gerçekten. Yılların kısır yiyici olarak çok da farklı olmayan (ama nedense halen daha tutturamayanlar var) çok özel tarifimi sizlerle paylaştım. Artık herkes süper kısır yapabilir.