Bath Üniversitesi Psikoloji Bölümünde doktora yapan Chris Bryant, İngiltere’deki vegan ve vejetaryen eğilimleri araştıran bir analizi (1) 2019 yılında Sustainability dergisinde yayınladı. Çalışmaya göre, karnivorlar arasında veganlık ve vejetaryenlik, etik ve ekolojik yararları çerçevesinde yaygın bir destek buluyor. Ancak aynı araştırma, bazı insanların tat, fiyat ve ulaşılabilirlik açısından kararsız kaldıklarını da ortaya koyuyor.

Ankete katılan karnivorların yüzde 73’ü veganlığın “etik” olduğunu, yüzde 70’i ekoloji için iyi olduğunu ve yarısı (yüzde 50) da sağlıklı olduğunu, yüzde 60’ı da veganlığın “kabul edilebilir” olduğunu düşünüyor.

Buna karşılık ankete katılanların yüzde 80’inden fazlası veganlığın kolay olmadığını, yüzde 77’si “uygun olmadığını” ve yüzde 60’ından fazlası da bunun eğlenceli olmadığını düşünüyor. Katılımcıların çoğu vejetaryenliğe ise daha sıcak bakıyor.

Daha fazla oku: Vegan kitap listesi

Yaş ortalaması 34 olan bin erkek ve kadını kapsayan çalışma Eylül 2018’de gerçekleştirildi. Bir kısmı Viva! yardım kuruluşu tarafından finanse edildi. Araştırmacı, bu çalışmanın, çoğu insanın veganlığın etiğine zaten katıldığını ve vegan diyetlerin ekolojiye faydalarının farkında olduğunu gösterdiğinin altını çiziyor.

Bryant, “Birçok insanın veganlık ilkelerine katılması bir şeydir, ancak pek çok kişi veganlığı pahalı, zahmetli ve aynı zamanda fedakarlık gerektiren bir şey olarak görüyor” diyor.

Tabii araştırmanın 2018 yılında yapıldığını tekrardan hatırlatmakta fayda var. O zamandan bu zamana kadar geçen kısa süre içinde, veganlık adına çok fazla büyük değişimler oldu. Birçok fastfood zinciri bile menüsüne bitkiye dayalı gıda ekledi. Pek çok vegan alternatif marketlerde yer aldı. Erişlebilirlik biraz daha kolay. Bu tarz şeylerin artması fiyatları da haliyle etkiliyor. Bu gibi gelişmeler elbetteki veganlığı “zor” ve “erişilemez” olarak düşünenlerde değişimler yaratacaktır.

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Eğer siz de birçok açıdan veganlığı destekliyor ama veganlığın zor ve erişilemez olduğunu düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirmenize yardımcı olabilecek pek çok kişiyi internet üzerinden bulabilirsiniz. Veganlığın aslında düşünüldüğü gibi çok pahalı, çok zor olmadığını anlatan, deneyimlerini paylaşan insanların yer aldığı Facebook grupları mevcut. Bu gruplara katılabilirsiniz. Tabii bizlere de e-posta gönderebilirsiniz.

Çünkü veganlık için ilk adımı zaten çoktan atmışsınız…

(1) “We Can’t Keep Meating Like This: Attitudes towards Vejetarian and Vegan Diets in The United Kingdom”

Kaynak: Bath
Başlık Fotoğrafı: Vegan Liftz/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!