Papua Yeni Gine’ye geliyoruz; ağaçlardaki kuşların şarkıları, kuşlar cennetinden bir sahne sunuyor bizlere. Sonra Gana’daki Ankasa’nın yeşil yağmur ormanlarına geçiyoruz; Ağustos böcekleri ve diğer canlıların harmonisine kulaklığımızdan tanık oluyoruz. Ardından Türkiye’ye, Kazdağlarına geçiyoruz. Bir yanda kızılçamlar, karaçamlar bir yandan da Kazdağlarının endemik bitkilerinin sakin sesleri bizi gülümsetiyor. Tüm bunlara oturduğumuz yerden nasıl mı tanık oluyoruz? Orman ses haritası, dünyadaki çeşitli orman alanlarının seslerini evlerimize getiriyor.

Dünyanın ilk orman ses haritası, gezegendeki birçok ormanlık alanın derinliklerindeki sesleri bizlere ulaştırıyor. İngiltere’deki Wild Rumpus firması ve üç günlük bir festival olan Timber Festival, işbirliği yaparak ormanların seslerini “orman ses haritası” projesi ile internette paylaştılar. Dünyanın farklı yerlerindeki insanlar kendi kayıtları ile haritaya katkı yaptı.

Haritada 30’dan fazla ülkeden yüzlerce kayıt bulunuyor ve harita her geçen gün genişliyor. Orman ses haritası, dinlemek ve oluşturmak için herkes tarafından kullanılabilen açık kaynaklı bir kütüphane.

Orman ses haritası ile doğanın kalbini dinleyin
Harita üzerinden istediğiniz ülkeye gidip, kayıtları dinleyebilirsiniz.

Wild Rumpus direktörü Sarah Bird, böyle bir projeyi neden hayata geçirdiklerini Treehugger‘a şöyle anlatmış: Pandemi, Birleşik Krallık’taki binlerce insanın ulusal ormanda kamp yapmalarına, şakı söylemelerine, dans etmelerine olanak tanıyan Timber Festival’inin iptaline neden olduğunda, insanların doğal dünyayla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için başka neler yapabileceğimiz üzerine kafa yorduk.

Doğanın bize yüksek sesle ve net bir şekilde, sağlam bir projenin gidilecek yol olduğunu söylediği anlaşılıyor. Her zamanki gürültü kirliliği ortadan kalktığında, kuşların şarkı söylediklerini ve ağaçlardaki rüzgarı duyabiliyorduk.”

Gerçekten çok tatlı bir proje olmuş. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz. Belki siz de orman banyosu yapıp bir yandan size yakın bir ormanın sesini kaydedersiniz. Bu kayıtları siteye göndererek, haritaya katkı sağlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli dinlemeler!