Sessizlik nedir, nedir ey eşsiz sevgilim?
Sessizlik nedir, söylenmemiş sözler dışında?

Bir süredir aklımda gezinen birkaç düşünce var ve bunları dile getiresim var. Aşk hakkında konuşacağım bugün, sevgi hakkında konuşacağım.

Size aşkın bir tanımını yapmayacağım, yapamayacağım daha doğrusu. Henüz öğrenemediğim çok şey var bu konu hakkında, aslında hayat hakkında öğrenemediğim çok şey var. Bu yüzdendir ki her zaman şaşırtır beni insanların dediğim dedik tavırları ve ben bilirim edaları.

Sevgi nedir çok düşündüm, hep düşündüm aslında. Ama fark ettim ki bir kalıbı yok bu duygunun. Bazen fedakarlıktır sevgi belki, bazen cesaret. Bazen yaşatır seni bazen ise nefessiz  bırakır. Bu söylediğime kızmayın ne olur, ben de biliyorum sağlıksız sevgi nedir, ne değildir. Ama yaşamadık mı çoğumuz aşkın o en deli halini?

Bu yazıda aşk romantikleştirmesi yapmayacağım. Durum şu ki ben aşk konusunda bir illüzyona inandım. Evet gerçekten inandım mutlu aşka, o nefes kesen ama yaşatan aşkın varlığına… Ruh eşlerine, ruh ikizlerine, kalp eşlerine… Kendime kızmıyorum bunun için, beklediğim için sinirli değilim. Sadece hayal kırıklığım büyük.

Kalp kırıklığıyla barışımı sağladım ben, bu devirde anca bir sosyopat tamamen mutlu olabilir bence. Öyle kanlı bir devir ki bu lekeliyor güzelliğini sokakların, ve iğrenerek bakıyorum yalanlarına en sevdiklerimin. Yabancılaşma bu galiba, sevgisizlik bu. 

Sevginin tanımını yapamıyorum ama sevgisizliğin tanımını çok güzel yapabilirim. Sevgisizlik size şiddeti öğretendir, sevgisizlik size yavruyu yemenizi emredendir, sevgisizlik gecenin bir yarısı sizi düşünmeyen biri için döktüğünüz gözyaşı, dünyanın tepesindeyken içinizden çıkmayan o acı… Bir kediye git diyendir, bir insanı ağlatandır, can yakan ve kendine muhtaç bırakandır. Ne acı, birçoğumuz en çok sevgiye yabancıyız!

Bu sözlerim umarım size çok büyük gelmez, en çok bundan kaçınmak isterim hayatta; kendimden büyük kelimelerin altında boğulmak istemem. Kendimden büyük aşklar altında birkaç aşk kelimesi aramak en sevdiğim şeydir ama. Kalp kırıklığı kutsaldır, iyi şiirdir aslında. 

Ne kadarda yabancı bana, çiçekler ve de kuşların dili.

Yukarıdaki alıntı Furuğ Ferruhzad’ın İnanalım Soğuk Mevsimin Başlangıcına adlı şiirinden. Furuğ’a ses verelim, soğuk mevsim çok yakın.

Daha fazla oku: Nefretin derin sevgisi