Şiddetli bir deprem ve ardından gelen tsunami ile Doğu Japonya, yerle bir olmuştu. Okyanusun yanındaki Minamisanriku‘nun Honshu adasının bütün renkleri kaybolmuştu.

Bununla birlikte yıllar içinde bu şehir kaybolan renklerini geri kazandı. Sualtı fotoğrafçısı Nagaaki Sato, 2011 faciasından beri Minamisanrikucho şehri kıyısındaki suları belgeledi. Fotoğraflar kesinlikle insanı hayrete düşürüyor.

Tsunami öncesinde Sato, Minamisanriku’da bir dalış dükkânı işletiyordu. Dükkânı, dev dalgalar nedeniyle yok oldu fakat Hakodate’te yeni bir dalış dükkânı açtı.

Dört yıl geçti. Doğa, yeniden türemek ve yeniden büyümek için büyük çaba gösteriyor. Sato, “Felaketi atlatan insanlardan biri olarak, artık kendimi okyanusa dahil etmek istiyorum ve fotoğraf çekmeye devam edeceğim. Bu şekilde mümkün olduğunca çok insana bu harikalığı gösterebilirim” diye duygularını ifade ediyor.

Deprem ve tsunami sadece Doğu Japonya’yı yok etmedi, aynı zamanda okyanusun içerisindeki ve çevresindeki ekosistemi de yok etti. Okyanus içindeki enkazlar, Doğu Japonya’nın deniz yaşamını önemli oranda değiştirdi. Fakat Sato, okyanus yaşamının görünür bir şekilde kendini yeniden tamamladığını söylüyor.

Kaya yüzeylerine tutunan pullu solucan salyangozları, istiridyeler, deniz ananası ve diğer yaratıklar her geçen gün artış gösteriyor. Tsunami öncesi orada bulunan türler yeniden görülmeye başlanmış, bu da popülasyonlarının eski hızıyla artış göstermeye başladığı anlamına geliyor.

21 Mart 2015, Gaia Dergi