Yakın zamanda “We Have No Reason to Believe 5G is Safe” (5G’nin Güvenli Olması için Hiçbir Nedenimiz yok) başlıklı bir yazı paylaşan Scientific American (SciAm) dergisi, 5G teknolojisinin bilinen ve potansiyel tehlikeleri hakkında sert bir uyardı.

1921 senesinden beri aylık olarak yayın yapan Scientific American, sıkı bilimsel standartları ile tanınıyor ve günümüzün gerçek denetleyicileri tarafından oldukça güvenilir bulunduğu söyleniyor.

Berkeley halk sağlığı araştırmacısı Joel M. Moskowits, Kaliforniya Üniversitesi’nde yayınlanan bir makalede, daha önce Wi-Fi ve hücresel teknolojiyle birlikte 5G’nin devlet ve telekom endüstrisinin halkın inanmasını istediğinden çok daha zararlı olduğunu savunuyor.

Daha fazla oku: 5G dünya tarihindeki en aptal fikir mi?

Öncelikli kaygıları, Federal Communication Commision’nın (FCC) yaptığı bir basın açıklamasında yer alıyordu. FCC’nin korumak istediği güvenlik standartları oldukça eski ve zararı göstere bilimsel kanıtları yansıtamıyor. Kanser riski de dahil olmak üzere şu an ellerindeki araştırmalarla sağlık endişeleri geniş bir yelpazeye sahip.

“En yeni hücresel teknoloji 5G, 2G’den 4G’ye kadar olan eski hücresel teknolojiler için kullanılan mikrodalgalara ek olarak ilk kez milimetre dalgaları kullanacak. Sınırlı erişim sağlandığında, 5G her 100 ila 200 metrede bir hücre antenleri gerektirecek ve birçok insanı milimetre dalga radyasyonuna maruz bırakacak. Aynı zamanda 5G yeni teknolojiler de kullanmaktadır.

Daha fazla oku: Teknoloji ve insan arasındaki savaş; bilim insanları 5G hakkında uyarıyor

Milimetre dalgaları çoğunlukla insan derisinin birkaç milimetre içinde ve korneanın yüzey katmanlarında emilir. Kısa süreli maruz kalma periferik sinir sisteminde, bağışıklık sisteminde ve kardiyovasküler sisteminde olumsuz fizyolojik etkilere neden olabilir. Araştırma, uzun süre maruz kalmanın cilt, gözler ve testis bölgeleri için sağlık riski oluşturabileceğini öne sürüyor.

FCC’nin RFR maruz kalma limitleri, taşıyıcı dalgaların frekansını hesaba katarak maruziyet yoğunluğunu düzenliyor ancak RFR’nin sinyal özelliklerini göz ardı ediyor. Maruz kalmanın şekli ve süresi ile birlikte, sinyalin darbe ve polarizasyon gibi bazı özellikleri maruz kalmanın biyolojik ve sağlık üzerindeki etkilerini arttırır. Bu farklı etkileri de hesaba katan yeni maruz kalma limitleri oluşturulmalı.” Joel M. Moskowitz

5G’nin güvenli olduğu iddialarının yanında birçok önde gelen ve etkili bilim insanı da 5G’ye karşı konuşuyor. 5G başlangıcı ile birlikte hepimiz kendimizi rızamız olmayan küresel bir insan deneyi içinde bulacağız.

Kaynak: Anonhg