Covid-19 salgının ilerlemesinin ardından İçişleri Bakanlığı’nca tedbir amaçlı olarak şehirler arası seyahatler sınırlandırıldı. Bununla birlikte önemli durumlar için Seyahat İzin Belgesi alınması koşul konuldu. Şehirler arası seyahat etmek isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığı’na ait olan “Alo 199” hattı veya “İçişleri Bakanlığı E-Başvuru” sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca valilik ve kaymakamlıklardaki Seyahat İzin Kurularına giderek doğrudan da başvuru yapabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi şartları nedir?

Çıkış illerden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde Seyahat İzin Belgesi düzenlenebiliyor. Tek gidiş için 36 saate kadar, gidiş geliş için ise 72 saate kadar bu belge geçerli olacak.

Biliyorsunuz 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkma yasakları var. Peki, belge bu kişileri kapsamıyor mu? Endişe etmeyin, kapsıyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan kişiler de belgeyi almak için başvuru yapabilecekler.

Belge alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.
 • Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.
 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar ile askerlik hizmetini tamamlayanlara seyahat izin belgesi verilebilecek
 • Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartıyla kullanılabilecek
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
 • Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar
 • İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı

Seyahat İzin Belgesi nereden alınır?

Büyükşehirde yaşayan ve şehir dışında çıkmak isteyenler ikamet ettikleri ilçedeki kaymakamlığa giderek seyahat izin belgesinin çıktısını alıp doğrudan doldurmaları gerekiyor. Büyükşehirde yaşamayan ise valiliğe giderek seyahat izin belgesinin çıktısını alıp doğrudan doldurmaları gerekiyor. Daha sonra bağlı oldukları mahalledeki en yakın karakola giderek izin belgesinin onaylatılması gerekiyor.

“Benim ikametgahım başka şehirde bu belgeyi nasıl alacağım?” diye mi soruyorsunuz? İkametgahı başka şehirde olanlar ve şehir dışında yolculuk yapmak isteyenler önce nüfus müdürlüğünden ikametgah belgesi ya da e-devlet üzerinden online sistemden ikametgah belgesinin çıktısını alarak seyahat izni başvurusunu yapabilirler.

Seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır?
Şehirler arası seyahat etmek isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığı’na ait olan “Alo 199” hattı veya “İçişleri Bakanlığı E-Başvuru” sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi başvurusu

İsterseniz başvurularınızı e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız başvuru Seyahat İzin Kuruluna iletilecek ve kurul tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunuz da SMS ile bildirilecek. Onaylı başvurular, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numara ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek.

E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra İçişleri E-Başvuru bölümünden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Başvuru türünüzü “Seyahat İzin İşlemleri” seçmeniz ardından Belge Türü kısmından da “Otobüs Seyahat İzin Belgesi” veya “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi” diye seçiminizi yapmanız lazım. Devam Et tuşuna bastıktan sonra önünüze çıkan formu doldurmanız gerekiyor.

30 büyük şehre ve Zonguldak’a giriş çıkışlar yasaklandığı için bulunduğunuz il bölümünde bunları göremiyorsunuz. Bunların arasında kalan şehirlerin bu durumdan nasıl etkileneceği tam bilinmiyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız E- Devlet Seyahat İzin Belgesi başvuru linkine tıklayabilirsiniz. Doğru linktir arkadaşlar çünkü başvuru yapıyormuş gibi ilerlettim ardından iptal ettim. Zaten yukarıdaki görüntü de örnek başvuru denemesinden.

Başlık Fotoğraf: Annie Spratt/Unsplash