Önyargıların en fazla olduğu şeylerden biri de otostop çekmek olsa gerek. Bir arkadaş ortamında bu konuyu açtığınızda çoğu kişi doğrudan “Bence yapma” cümlesiyle başlayarak otostopun ne kadar tehlikeli bir şey olduğundan bahseder. Eğer siz bir kadınsanız, bu kötü telkinlerin üstüne tecavüz örnekleri ile karşılaşırsınız.

Ben de diyorum ki tüm önyargıları bir kenara koyun. Otostopta başınıza gelebilecek kötülükler süregelen yaşantınız içinde de gelebilir. Başımıza bir iş gelecek diye hayatın keşiflerin kaçırmak, deneyimlemekten uzaklaşmak eksiklik olur.

Elbette otostop çekerken tedbiri ve açıkgözlülüğü elden bırakmayın. Ama önyargılar böyle bir macera yaşamınıza engel olmasın. Bir kere yaptınız mı aslında hiç de abartıldığı gibi korkulacak bir şey olmadığını anlayacaksınız. Bir kere yola çıktınız mı etrafta ne kadar çok otostopçu olduğunu göreceksiniz. Tahmin ettiğimden çok daha fazla kadın ve erkek yurtiçi ve yurtdışı sınırlarında otostop ile yolculuk ediyor.

Otostop çekmek sadece parasızlığın doğurduğu bir şey değil. Elbette ekonomik nedenlerden dolayı tercih edenler olacağı gibi en lüks şekilde seyahat edebilecekken otostopu tercih edenler de olacak. Otostop ile paranızın cebinizde kalmasından daha önemli bir şey varsa başka yerde elde edemeyeceğiniz tecrübeler ve maceralar. Otostop, kimileri için bir yaşam şekli. Sisteme ve tüketime meydan okumaktır bu.

Otostop çekmek

“Otostop çekerken saatlerce bekliyorum” diyen çok fazla insanla karşılaşmadım. Eğer doğru ve işlek bir yoldaysanız en fazla on dakika sonra bir araç sizi alacaktır. Tabii, şansınıza beklemek zorunda da kalabilirsiniz. Yüzde yüz böyledir diye bir şey yok. Nasıl ki otostop çekerken endişe duyuyorsanız, onlar da, sizin zarar vereceğinizden endişe duyabilir. Sabırlı olun. İşin eğlencesi bu biraz da.

Şehirler arası otostop çekecekseniz kara yolları ve çevre yollarına şehir içi ulaşım araçları ile gidebilirsiniz. Bu noktalara vardıktan sonra araçların durabileceği bir yerde beklemeniz gerektiğini unutmayın. Başparmağınız havada otostop çekerken aynı zamanda yürüyebilirsiniz. Araçların almama ihtimaline karşı yolu ilerletmek zaman avantajı sağlar.

Sadece kamyonlar otostopçuları alır diye bir şey yok. Otomobiller de sık sık duruyor. Ama TIR ile yolculuğun keyfi bir başka. Hem eğlenceli hem de rahat. Tek kişi iseniz motorculara da otostop çekebilirsiniz.

Otostop çekmek, sisteme ve tüketime meydan okumaktır

Daha fazla oku: Otostopçular ve gezginler için hayat kurtarıcı 4 bilgi

Yolda beklerken şoför ile göz teması kurmaya çalışın. Radara yakalanan kişi sizi almaya daha meyilli olacaktır.

Beyaz bir kartona fosforlu kalemle rotanızı büyük harflerle yazabilirsiniz. Alternatif olarak aklınızda bulunsun ama ben bunu tercih etmiyorum. Önce kendim soruyorum nereye gideceğini, o sırada gözüme pek tekin gelmiyorsa ve aynı yöne doğru gidiyorsak, başka bir yerin ismini veriyorum. Teşekkür edip, arayışıma devam ediyorum.

İki ya da üç kişi ile otostop çekerken araçların durma olasılığı daha yüksek. Kalabalıksanız, gruplara bölünerek otostop çekebilir, varış noktasında bir araya gelebilirsiniz.

Kolay fark edilebilir giysiler giyinin; özellikle gece otostop çekerken. Hava koşullarını da dikkate almayı unutmayın. Bacılarım, yine de çok açık saçık giyinmeyin. Batı bölgesi bir nebze şort falan kaldırabilir ama doğu tarafında riske atmaya gerek yok. Milletçe otostopa ancak alışıyoruz. Bol bol yürüyeceğiniz için rahat bir ayakkabı giyin. Ayrıca uzun süre güneşin altında kalacağınızdan kafanızı koruyacak herhangi bir şey yanınıza alın. Ufak tüplü güneş kremi çantanızda çok yer kaplamaz. Yola çıkmadan açık bölgelerinize sürün.

Her ne kadar şimdiye kadar harita kullanma ihtiyacı duymasam da, uzun süreli yolculuklarda işinize yarayabilir. Tek günlük ulaşım mesafelerinde akıllı telefonlar zaten iş görüyor lakin uzun mesafelerde şarjın bitmesi ihtimaline karşı harita hayat kurtarabilir.

Gece otostop çekerken yanınızdaki el fenerini kullanın. Dikkatleri üzerinize çekip, görünmenizi sağlayacak.

Araç sahibi sigara içse dahi siz nezaketen sigara içebilir ya da içemeyeceğiniz önceden sorun. Nabza göre muhabbetin şerbetini verin. Gereksiz geyiklerden hoşlanmayan biri de olabilir ya da tam tersi papağan da çıkabilir.

Sonuçta, birinin aracına misafir olarak biniyorsunuz. Babanızın aracı değil ki istediğiniz zaman durdurasınız. Bu yüzden, kan şekerinizi yerine getiren atıştırmalık şeyler yanınıza alın. Ayrıca bol bol su için.

Güvenlik

Her ne kadar korkulacak bir şey olmasa da tedbiri elden bırakmamak gerekir. Öncelikle mümkünse emniyet şeridini geçmiş olmayın (Kimsenin bu şekilde ölmesini istemeyiz. Başka şekillerde de mümkünse ölmeyin.) Araçların belirli bir mesafeden sizi görebildiğine emin olun. Karar vermeleri ve durabilmeleri için 100m gibi bir mesafe yeterli.

Araca bindiğinizde hemen bir arkadaşını arayıp (ya da numara yapıp) bindiğinizi ve yolda olduğunuzu söyleyin. Hatta mesaj ile aracın plakasını, rengini, modelini atabilirsiniz. Sohbet sırasında varış noktasında arkadaşlarınızın sizi alacağını belirtin. Sizi bekleyen birilerinin olduğunu bilmesi iyi bir önlem olabilir.

Sizin için duran araç yol güzergâhınızda olsa dahi içinize sinmediyse binmeyin. Bu yüzden önce siz ona nereye gittiğini sorun ve hızlı bir gözlem yapın. Duran araca binmek zorundasınız diye bir şey yok.

Otostop çekmek, sisteme ve tüketime meydan okumaktır

Geceleri otostop çekmek, gündüz otostop çekmekten daha tehlikeli olabilir. Mümkünse geceleri kamp yapın ya da hostellerde konaklamayı tercih edin.

Mümkün olduğunca birileri ile otostop çekin. Yoldaş ve kalacak yer bulmak için çeşitli forumlar ve gruplar var. Bunlardan bazıları Hospitality Club, Interrail Otostop ve CouchRail (Aktif olarak kullanıyorum ikisini de.)

Tek otostop çekecekseniz, birden fazla insanın olduğu araçları durdurmamaya bakın.

Yanınızda biber gazı ve bir adet çakı bulundurabilirsiniz. Yalnız bazı ülkelerde yasak olabilir. Ona dikkat edin.

Araçta sıkıntı bir durum olursa ve inmek isterseniz mide bulantısı gibi sebepleri öne sürebilirsiniz. Ya da açıkça fikrinizin değiştiğini dile getirebilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, bu bir macera. Bu macerada başınıza unutulmaz anlar gibi sizi geren şeyler de gelebilir. Bu işin fıtratında var demeyeceğim elbette; gözünüz açık olsun ama korkudan altınıza da etmeye gerek yok. Her şeyin sonunda çok güzel tecrübeler elde edecek, bir sürü güzel insanla tanışacaksınız. Emin olun karşınıza gerçekten iyi insanlar da çıkacak. Aksilikler sizi bezdirmesin. Bol bol fotoğraf çekmeyi ve defterinize notlar almayı unutmayın.

Şimdi rotanızı çizin ve şu lanet şehir çıkışlarına yol alın!

Otostopçular için yararlı internet siteleri:
http://hitchwiki.org/tr/Ana_Sayfa
http://www.otostop.org/
http://www.ucuzagidelim.com/