Uçak ile seyahat etmişseniz kalkış ve inişlerde uçak yolcu pencerelerinin açık kalması gerektiğini söyleyen kabin memuru anonsunu duymuşsunuzdur. Ülkemizde de uluslararası kurallar geçerli olup aslında konu acil durumlarda dışarıyı görmekten ibaret.

Peki, neden sadece kalkış ve inişlerde uçak yolcu pencerelerinin açık kalması gerekiyor? Biliyorsunuz ki kalkış ve inişler haricinde isteğimize bağlı olarak penceremizi kapatabiliyoruz. Uzmanlara göre kalkış ve inişlerde herhangi bir acil durum ile karşılaşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

Kuşlar çarpabilir, motordan alevler uzanabilir, aklımıza gelemeyecek birçok şey aslında olabilir. Uçak suya indiyse ne tarafa batıyor, toprağa indiyse ne tarafa saplandı görmek gerekebilir. Tahliyenin doğru taraftan yapılabilmesi ve zaman kaybedilmemesi için uçak yolcu pencereleri bu süreçlerde açık kalmalı. Tüm bu kurallar güvenliği arttırmak ve olası acil durumlara ön hazırlık yapmak için geçerli.

Her saniye kabin görevlileri için gerçekten çok önemli. Uçak yolcu pencereleri açık olduğunda kabin görevlileri dışarı daha kolay görebilirler ve tahliye için hangi kapının kullanılabileceğine en kısa zamanda karar verebilirler.

Bununla birlikte pencerelerin açık kalması, gözlerimizin dışarıdaki ışık seviyesine uyum sağlaması için de bize zaman tanıyacaktır. Eğer gündüz vakti bir uçuş ise karanlık bir kabinden parlak Güneş ışığına daha rahat bir şekilde uyum sağlayabiliriz. Eğer gece vakti bir uçuş ise daha iyi görebiliriz. Kabin ışıklarının gece saatlerinde iniş yapmadan önce soluk olmasının nedeni de budur.

Başlık Fotoğrafı: Eva Darron/Unsplash

Daha fazla oku: Havayolları yolcu hakları

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!